آخرین خبرها

مراسم چهارشنبه سوری

یکی از آئین های سالانه و دیرینه ایرانیان مراسم چهارشنبه سوری می باشد که ساکنین شهرستان طرقبه و شاندیز نیز مراسماتی همچون سایر نقاط کشور با تغییراتی کوچک بگزار می کردند. چند روز قبل از فرا رسیدن شب چهارشنبه سوری خانواده ها بوته های خار و مقداری چوب فراهم می کردند و با فرا رسیدن بعد از ظهر روز سه شنبه بوته های جمع آوری شده توسط خانواده ها به چند قسمت مساوی به شکل کپه ای با کمی فاصله از هم ریخته می شد ، با غروب آفتاب و نیم تاریک شدن هوا زن و مرد ، پیر و جوان گرد هم جمع می شدند و بوته های جمع آوری شده را آتش می زدند و هرکدام از اعضای خانواده 3 بار از روی آتش می پریدند و بر این عقیده بودند که پریدن از روی آتش ضعف ، زردی ، بیماری ، غم و محنت را از انسان دور می کند و به جای آن سلامتی ، سرخی و نشاط و شادابی را به انسان هدیه می دهد از این رو در هنگام پریدن از روی آتش ترانه هایی می خواندند . ترانه ای چون : زردی من از تو ، سرخی تو از من ، و یا غم برو شادی بیا ، محنت برو روزی بیا. معمولاً بزرگترها بر این اعتقاد بودند که خاکستر چهارشنبه سوری نحس است و باید پس از اتمام مراسم خاکستر آن جمع آوری و از خانه خارج شده و در مکانی دور از خانه ریخته شود چون در هنگام پریدن از روی آتش تمام غم و اندوه ، بیماری ، زردی و کسالت به آتش وارد شده و تمام سرخی، شادابی و نشاط آتش را به خود منتقل نموده است . بعد از ریختن خاکستر در بازگشت به خانه درب خانه را می کوبد و به ساکنان خانه می گوید که از مجلس عروسی می آید و تندرستی و شادابی را برای خانواده به ارمغان آورده است . دراین هنگام اهالی درب خانه را به رویش باز می کنند او بدین گونه همراه خود تندرستی و شادی را برای یک سال به درون خانه خود می برد ، آنان بر این باور بودند که افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار فضای خانه را از موجودات زیانکار می پالاید و دیو پلیدی و ناپاکی را از محیط زیست دور می کنند .گرد آوردن بوته و خار و همچنین آتش زدن و نهایتاً پریدن از روی آن ، و خواندن عبارت زردی من از تو ، سرخی تو از من یکی از مهمترین برنامه های شب چهارشنبه سوری بوده است که این برنامه با گذر زمانی چند صد ساله به صورت یک اصل در آمده است ، اما متأسفانه با ورود به زندگی ماشینی و خودرو این مراسم رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است ، مراسم زیبای چهارشنبه سوری در سطح شهرستان نیز دیگر به صورت گذشته و سنتی برگزار نمی شود ، سیل عظیم خودرو در دو شب فوق از سمت شهرستان مشهد انداختن انواع ترقه و بمب های صوتی ، آتش زدن لاستیک ماشین وغیره باعث بر هم زدن نظم و امنیت شهرستان شده است . از جمله سنت های بومی این منطقه که در گذشته نه چندان دور در سطح شهرستان برگزار می شده است مراسم قاشق زنی یا ملاقه زنی است .

ملاقه زنی:

از کارها و رسومات شب چهارشنبه سوری ملاقه زنی بود . معمولاً توسط دختران جوان تر که آرزومند و حاجت دار بودند انجام می شد ، چادری را بر سر می انداختند و محکم صورت خود را می گرفتند تا کسی آنها را نشناسد بعد درب یکی را می زدند ، صاحب خانه که متوجه می شد در داخل ملاقه او آجیل ، شرینی و .. می ریختند ، اگر چیزی می ریختند یعنی اینکه به مراد و آرزوی خود خواهند رسید و اگر دست خالی بر می گشتند از آرزو و مراد خود ناامید می شدند ، گاه مردان به ویژه جوانان چادری بر سر می انداختند و برای خوشمزه گی ، خندیدن و بعد مسخره کردن درب خانه یکی از آشنایان می رفتند و با ملاقه به درب می کوبند و عکس العمل آنها را تماشا می کردند بعضی از وقت ها هم جوانان درب خانه نامزدشان می رفتند تا با او شوخی کرده باشند.

فال گوش:

فال گوش هم یکی دیگر از مراسمات شب چهارشنبه بود در این شب دختران جوان پشت دیوار و یا درختی در تاریکی می ایستادند و به حرف اولین رهگذر گوش می دادند ، اولین سخن رهگذر فال او حساب می شد ، مثلاً اگر در حرفهایش از شادی ، عروسی و یا حرف های خوب سخن به میان می آمد فال خودش را خوب تفسیر می کرد ولی اگر از مرگ ، ناخوشی ، و بیماری سخن بگوید فالش بد است و باید منصرف شود .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>