آخرین خبرها

مراسم های ماه رمضان

کلوخ اندازی:

یکی از مراسماتی که در سطح شهرستان و همچنین شهرستان مشهد مرسوم است کلوخ اندازی است ، کلوخ اندازی در واقع به آخرین جمعه قبل از شروع ماه مبارک رمضان گفته می شود ، در این روز قریب به اتفاق مردم با برنامه ریزی قبلی به ییلاقات رفته و سور و ساتی به پا می کنند و در واقع با پختن غذاهای گوناگون از جمله مرغ ، گوشت ، جوجه و انواع کبابها به تقویت خود برای روزه گرفتن کمک می کنند . آخرین جمعه قبل از شروع ماه رمضان یکی از روزهای شلوغ شهرستان است .

غبارروبی:

از جمله آئین مذهبی قبل از شروع ماه مبارک رمضان مراسم غبار روبی مساجد و حسینیه هاست . از قدیم الایام رسم بر این بود که چند روز مانده به شروع این ماه عزیز عده ای از زنها و مردان مؤمن و خدا دوست با حضور در مساجد و حسینیه ها نسبت به پاکی و نظافت آن مکان مقدس تلاش می کنند تا محیط آنجا را برای حضور کلیه عاشقان این ماه عاری از هر گونه گرد و غبار کنند، این مراسم رنگ و بوی خاصی دارد و هر فردی که در این مراسم شرکت می کند سعی دارد برای تقرب به خداوند سبحان از دیگری سبقت بگیرد ، هیچگونه چاپلوسی و ریا در این مراسم دیده نمی شود و حقیقتاً همه افراد شرکت کننده با رضایت خاطر و احساس نزدیکی به خداوند مشغول غبار روبی می باشد یکی از نکته های عرفانی این مراسم گرفتن وضو و طهارت فردی است و تقریباً هیچ کس بدون وضو در این اعمال شرکت نمی کند.

مراسم افطاری :

افطاری دادن به واسطه ثوابی که در دین مبین اسلام به آن توصیه شده دارای ارزش معنوی بالائی است ، تقریباً همه روزه داران و خانواده ها در این ماه پر برکت نسبت به اطعام و افطاری دادن به هم نوعان و یا حداقل فامیل و آشنایان خود از دیگری سبقت می گیرد و تلاش می کند تا به نوعی سفره افطاری بر پا کند و این کار با رضایت کامل و احساس آرامش و تعلقی خاص انجام می شود. نوع سفره افطاری دارای رسومات است و معمولاً در سفره افطار نان پنیر و سبزی ، سوپ و خرما ، زولبیا و بامیه از اولویت های سفره های افطاری است ، شیربرنج ، ماقوت ، فرنی ، شله زرد و چرب و شیرین نیز در سفره های افطاری دیده می شود. زولبیا، بامیه از جمله شیرینی هایی است که با ورود به این ماه پخت می شود و به خوبی با آمدن آن ماه رمضان احساس می شود .

تلاوت قرآن :

هر چند تلاوت قرآن در بین مردم و مسلمانان به صورت همه روزه و در همه ماه های سال انجام می شود اما ماه رمضان که بهار قرآن است در این شهرستان نیز رنگ و بوی دیگری دارد از جمله می توان به جلسات گروهی قرآن خوانی در بین زنان و مردان اشاره کرد ، معمولاً در هر محله و یا مسجدی از مساجد سطح شهر و روستاها قرآن خوانی در ساعات خاصی به شکل بسیار خوبی که تقریباً اکثریت در همه خوانی قرآن شرکت می کنند وجود دارد . زنها بیشتر در صبح ها به واسطه اینکه بعد از ظهر ها باید افطاری را تدارک ببینند جلسه قرآن خوانی دارند و مردها بعد از افطار در حسینیه ها و مساجد جلسات قرآنی بر پا می کنند و همه تلاش می کنند تا در این ماه حتماً یک ختم قرآن داشته باشند و قرآن را یک دور مرور کنند . در بین زنانی که قرآن را دور می کنند بیشتر معمول است که اگر سوره های یاسین ، الرحمن ، عمه ، محمد و در نهایت توحید به هر کس بیفتد بسیار مبارک است و اعتقاد دارند که حاجات آنها برآورده خواهد شد . از رسم های دیگری که خانم ها در این مراسم رعایت می کنند این است که هر نفر از شرکت کننده ها هر جائی که در جلسه اول بنشیند تا پایان آن ماه در همان محل قرار می گیرد . سوره توحید دارای ثوابی مضاعف است و اگر در روز آخر ماه به هر فردی بیفتد بعد از پایان ماه به واسطه این سعادت سفره آشی برپا می کنند و تمام اعضای جلسه در این اطعام شرکت می کنند و همه شرکت کنندگان نیز در این دیگ سهیم می شوند و مقداری از مواد مورد نیاز آش را با خود آورده و به دیگ اضافه می کنند و با هم زدن دیگ حاجات خود را زمزمه می کنند تا انشاءا… برآورده شود.

مراسم سحری:

در قدیم که هنوز رادیو و تلویزیون وجود نداشت زمان دقیق اذان برای روزه داران مشخص نبود و معمولاً هر خانواده ای برای خود شاخصی را علامت گذاری می کردند و از آن استفاده می کردند ، مثلاً در بعضی از محله ها و یا در فصل تابستان که در باغات بودند با صدای خروس، حرکت پرندگان ، و یا حدس و گمان زمان اذان را درک می کردند . شبها قبل از اذان صبح خانم خانه از خواب بیدار می شد و آتش را روشن می کرد و سماور را کوک می کرد تا آب جوش بیاید و چایی دم کند و غذای آماده شده را روی آتش می گذاشتند تا گرم شود سپس اعضای خانواده را بیدار می کردند و همه دور چراغ گرد سوز جمع می شدند و سحری میل می کردند و در بعضی از محله ها افرادی بودند که با خواندن دعای سحری مردم را برای سحر بیدار می کردند ، کم کم با وارد شدن سیستم های ارتباط جمعی به زندگی مردم درک زمان اذان برای مردم راحت شد و تقریباً به دقت دقیقه و ثانیه زمان واقعی اذان مشخص است .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>