آخرین خبرها

مغان

1

دهیار و اعضای شورای اسلامی  مغان

دهیار :  امیر دلربا – شماره تماس 09105003690

رئیس شورا :  حسن معمار – شماره تماس 09158268168

نائب رئیس :  سعید احسانی – شماره تماس 09156566269

منشی :  غلامرضا عباسی – شماره تماس 09155216526

روستای مغان یکی از روستاهای زیبا و دارای قابلیت های منحصر به فرد در زمینه گردشگری است . این روستای جذاب از جمله روستاهای بخش طرقبه می باشد .روستای فوق از جمله روستاهای کوهستانی بوده که دارای اماکن و بتاهای پلکانی است .کوههای مرتفع و سر به فلک کشیده آن در فصل بهار و تابستان مملو از گلها و گیاهان داروئی است که جلوه این روستا را صدچندان می کند این منظره زیبا نوازشگر روح هر رهگذر خسته از راه است . عطر دل انگیز بهاری گلهای صحرایی ، مشام و چشم دوستداران طبیعت را متنعم از قدرت لایزال الهی کرده و ناخودآگاه دل به سوی آسمان روانه میشود تا به تسبیح و ستایش او مشغول گردیم . رود منشعب شده از رشته کوه بینالود ، طراوت را به روستا هدیه می کند و با جریان خود که همراه با هیاهو و زمزمه ی عارفانه است نوید تازگی و حیات می دهد . مادر این رود چشمه های پر آب روستا، رشته کوه پربرف بیتالود است رشته کوهی با عظمت که در ضلع غربی روستا خودنمایی می کند . باغات روستا همجون خوان گسترده ای باعث برکت روزی ساکنین است میوه های متنوع و رنگارنگ سوغاتی است که می توان از این روستا به شهر برد .میوه هایی چون آلبالو ، گیلاس، سیب ،گردو و آلو و …. قله های معروف مغان: قله چل غار،قله سنگ گپه، قله کوه سیاه و قله پیش دق .

روستای مغان در یک نگاه

کد آبادی

164682

درجه دهیاری

2

درجه حرارت

ارتفاع از سطح دریا در بافت سکونتگاهی

2400متر

میزان بارندگی سالیانه

موقعیت جغرافیایی

52/22/59 طول جغرافیایی از نصف النهار مبدا13/8/36 عرض جغرافیای از استوا

کد و تلفن روستا

0512438

 

جمعیت

خانوار

سال آمارگیری

1228

295

1375

831

258

1385

766

267

1390

وجه تسمیه مغان

مغان جمع کلمه مغ است به معنی پیشوای زرتشتی ، که در فرهنگ عمید هم به آن اشاره شده است.گویا در گذشته های دور روحانی زرتشتی به منظور تزکیه نفس از شهر بریده و در غار ساکن می شود بعد از مدتی تنی چند از زرتشتیان نیز به او می پیوندند از این رو این غار به غار مغان شهرت یافت و روستا نیز به روستای مغان معروف شده است .

در مورد مغان بیشتر بدانیم

موقعیت جغرافیایی:

روستای مغان در موقعیت جغرافیایی 59درجه 22 دقیقه و52 ثانیه طول جغرافیایی از نصف النهار مبداءو36 درجه و8دقیقه و13ثانیه عرض جغرافیایی از خط استوا ودر جنوبی ترین قسمت شهرستان طرقبه شاندیز قرار گرفته است،روستای مغان از سمت شمال به روستای تجر ومج واز سمت جنوب بخش احمد آباد از شهرستان مشهد واز غرب به بازه عنایت و بازه مهی واز سمت شرق نیز به خان دره وبازه شی راه متصل است ،روستای مغان یکی از رستا های کوهستانی بخش طرقبه محسوب می شود که فاصله آن با مرکز بخش شهر طرقبه 60 کیلو متر است .

توپو گرافی:

روستای مغان یکی از روستا های کوهستانی بخش طرقبه محسوب می شود،ارتفاع این روستا در بافت سکونتگاهی به2400 متر ازسطح دریا می رسد شیب عمومی روستای مغان هر چه از سمت شرق به غرب حرکت کنیم شیب زمین افزایش یافته وارتفاع آن بیشتر می شود .

زمین شناسی :

به طور کلی روستا همجواررشته کوه بینالود وتحت تاثیر جنبش های آلپی متوالی فرم دارد وسازند های دگرگون شده شامل شیلت وفیلیت واسلیت است . به طور کلی خاک شناسی مغان دارای سه نوع است البته تشکیلات متا مورف دگرگون شده به صورت لایه های نازک تا متوسط شیل وفلیت بیشتر دیده می شودو از این رو چشمه سا رهای متعددی در قسمت های پایین زمین جاری است .خاک رس نیز در ضلع شمالی روستا دیده می شود وباتوجه به نیاز اهالی جهت ساخت بنا وبرداشت مداوم از خاک این محل مشاهده می شود که این سازند عمق زیادی را در برمی گیرد .اما در سمت جنوب این روستا نوعی دیگر از خاک رس وجود دارد که بیشتر اهالی از این خاک برای رنگ کردن گوسفندان خود برداشت می کنند.

منابع آبی :

الف- رودخانه : رودخانه مغان یکی ازرودخانه های فصلی وکم آب منطقه محسوب می شود که در فصول تر آبی دارای آب جاریست وبا گرم شدن هوا از میزان این آب کاسته ،تا به تدریج کاملاً این جریان خشک می شود .

ب- چشمه : با توجه به سازند های به وجود آمده در منطقه و همچنین تشکیلات متامورف دگرگون شده که به صورت لایه های شیل می باشد باعث شده آب جاری از ارتفاعات بینالود به درون لایه ها نفوذ کرده و در قسم های پایین چشمه های متعددی را به وجود آورده این چشمه های پر آب دائمی باعث سر سبزی باغات منطقه شده است . البته چشمه های کوچک وبزرگ بسیاری در گوشه وکنار روستا وجود دارد که می توان به چشمه مال اشاره کرد.

پ – قنات ها :یکی دیگر از منابع آبی روستای مغان قنات است البته با توجه کوهستانی بودن روستا این قنات ها دارای طول زیادی نبوده وفاصله دهنه قنات با مادر چاه اندک است به طوری که طولانی ترین قنات که در بازه سماق احداث شده 300 متر وکوتاه ترین قنات در بازه شی راه به عمق 20 متر احداث شده است .

ت- چاه : از دیگر منابع آبی روستا حفر چاه است که حفر چاه در این روستا نیز در بعضی مناطق به صورت پراکنده است ،همچنین آب شرب روستا نیز از طریق حفر چاه برداشت می شود این چاه به عمق 15 متر در مسیر سرپُله ابتدای مسیر غار که با روستا حدود 1500 متر فاصله دارد حفر شده است .

دره ها :

در اراضی روستای مغان دره و کالچه های متعددی دیده می شود که تقریباً همه این کالچه ها به بازه عنایت یا همان دره اصلی روستا متصل می گردد تعداد این دره ها حدود 16 کالچه می باشد که حدود8 دره سمت راست والباقی در سمت چپ روستا قراردارد که می توان دره های چگ واست روستا را به ترتیب 1- خاندره 2 – کال دو انگشتی 3- بازه چپ 4- بازه تخت دره 5 – کال ملکی 6 – کال گوش دره 7 – کال علی باقی 8 – کال اسباب سکینه سمت راست نیز 1 – بازه محمد 2 – بازه شی راه 3 – کال کمستان 4 –کال شرا 5 – بازه مهی 6 – بازه زو 7 – بازه کمی نام برد .

قلعه ها :

اطراف روستای مغان ارتفاعات بسیار بلندی وجود دارد که به رشته که بینالود متصل و روستا را احاطه کرده است از جمله قلعه های معروف آن می توان به قلعه چل غار،قلعه سنگ گیه و قلعه معروف به کوه سیاه و کوه پیش دق اشاره کرد. ارتفاع چل غارو از سطح دریا که بلند ترین کوه منطقه است به 3050 متر می رسد .

ویژه گی های اقتصادی

1 – کشاورزی

الف – زراعت : اراضی کشاورزی روستای مغان حدود 420 هکتار را به خود اختصاص داده است این اراضی به تخت مغان یاتخته گور حاجی معروف است این اراضی که بیشتر برای کشت محصولات دیم مورد استفاده قرار می گیرد از ارتفاعات خلج تا روستای ده غیبی و حدی به مینوشک وشلگرد متصل می شود ،کشاورزی روستای مغان شامل :کشت گندم،جو، هندوانه ونخوداست

ب- باغداری : یکی ریگر از عمده فعالیت های اهالی روستای مغان باغداری است کل اراضی باغی روستا 126 هکتار است که به کشت درختانی چون آلبالو،گیلاس،سیب، گردو و آلو اختصاص دارد البته درختان دیگری چون هلو، گلابی ،زرد آلو،بادام و انگور نیز در این روستا کاشته شده است .

صنعت

الف- دامداری: روستای مغان از جمله روستا های بخش طرقبه بوده که فعالیت دامداری بسیار خوبی در آن وجود دارد وجود تعداد شش گله نسبتاً بزرگ حکایت از آن دارد تقریباً در تمامی خانه هاگوسفند،بز، گاو ومرغ مشاهده می شود اغلب ساکنین این روستا از تولیدات دامی خود استفاده می کنند. در واقع روستای مغان از جمله اماکنی است که اصالت روستایی خود را حفظ کرده است کل گوسفندان موجوددر این روستا بالغ بر 2500 راس می باشد .دراین روستا تعداد 900 راس گاو وگوسفند نیزمشاهده می شود

ب- مرغداری : روستای مغان دارای یک واحد پرورش تولید مرغ بوده که به علت الودگی و اعتراض اهالی تعطیل است این واحد دارای چهار سالن مرغداری بوده که اغلب تولیدات آن در بازار شهر مقدس مشهد به فروش می رسیده است .اکنون اهالی روستا به پرورش مرغ به صورت سنتی مشغول هستند و تقریباً در تمامی منازل به طور متوسط 5 عدد مرغ وجود دارد که به صورت ستی نگهداری می شوند با توجه به آمار جمعیتی روستا می توان برآورد کرد که تقریباً تعداد بین 1300 تا 1500 قطعه مرغ در روستا وجود دارد.

پ – زنبور دا ری

وجود گل ها و گیا هان صحرائی و باغی موجود در منطقه باعث شده که افرادی به پرورش و تولید عسل مشغول شوند .از این افراد غیر بومی که به زنبور داری مشغول هستند در فصل بهار وتابستان زنبور های خود را به ارتفاعات منطقه می آورند با وارد شدن این افراد تعدادی از ساکنین به زنبور دا ری مشغول شدند ،ولی به علت هوای سرد زمستان کار نگهداری زنبور برای افراد بومی سخت شد از این رو از افراد بومی فقط دو نفر به زنبور داری مشغول می باشند عسل تولیدی منطقه بسیارخالص است .

ت – تولیدکفش

روستای مغان دارای دو کارخانه تولید کفش زنانه با تولید 30 جفت در روز است

ث – تولید استارت

دو ارگاه دیگر در روستا وجود دارد که به تعمیر وتولید اتومات استارت خودرو مشغول می با شد در این کارگاه تعداد دو نفر مشغول بوده وتولیدات آنها به بازار مشهد روانه می شود .

ج – قالیبافی

قالیبافی ازجمله هنرهایی است که درگذشته در اغلب روستا های این شهرستان جریان داشته است اما هنوزهم در بعضی نقاط افراد بسیار اندک به این حرفه مشغول هستند از جمله این روستا ها مغان است.روستای مغان دارای 3 کارگاه کوچک قالیبافی است.

چ –چوب بری

روستای مغان دارای 3 کارگاه چوب بری است که چوب های تولیدی روستا را به قطعات کوچکتر والوار تبدیل می کند ، در کنار این کار گاه ها یک واحد نجاری نیز فعال است که به صورت سنتی نیاز اهالی را بر طرف می کند ودر فصل تابستان نیز به تولید جعبه میوه مشغول است.

ح -آهنگری

آهنگری از جمله مشاغلی است که در گذشته افراد زیادی از این راه ارتزاق می کردند این هنر اصیل هنوز در غالب یک واحد تولیدی در روستای مغان دیده می شود وتولیدات آن بیشتر،داس،کلنگ، چاقو،تیشه،نعل الاغ واسب می باشد.

خ- گلاب گیری

وجود گلها وگیاهان معطر وداروئی در این روستا باعث شده تا افراد با تولید گلاب و عرقیات امرار معاش کنند. روستای مغان دارای دو واحد گلاب وعرق گیری است که به صورت کاملاً سنتی به تولید مشغول هستند .

تولید جارو

جاروی تولید شده در بخش زراعت د ریک واحد تولیدی تبدیل به جارو به منظور رفت وروب می شود روستا دارای یک واحد تولیدی جارو می باشد که اغلب مصولات تولید شده درشهر مشهد به فروش می رسد.

ذ – پروش ماهی

یک دیگر از راههای کسب در آمد تولید و پرورش ماهی است روستای مغان دارای دو واحد تولید ماهی سرد وآبی است یک واحد در بازه خان دره و واحد دیگر در تخت دره مشغول به پرورش تولید ماهی است آب مورد نیاز این دو واحد از طریق قنات و چشمه تامین می شود .

د – آسیاب

درروستای مغان آسیاب های مختلفی چون آسیاب آبی و آسیاب بادی و با وارد شدن موتور های دیزلی آسیاب برقی مشغول به کار بوده است .

الف – آسیاب بادی :این آسیاب که آثار آن هنوز پابرجاست بعد از روستا نرسیده به سر چشمه در مسیر غار مغان احداث شده وبا وزش باد کار می کرده از این آسیاب بیشتر برای بلغور کردن استفاده می شده است .

ب – آسیاب آبی : آسیاب آبی در ابتدای ورودی روستا واقع در کال دو انگشتی احداث شده است این آسیاب به صورت سهامی بوده که به یک نفر اجاره داده می شد است وحق الاجاره بیین افراد تقسیم می شده آثار آسیاب هنوز پا برجاست به طوری که می شود آن را باز سازی کرد .

پ – آسیاب برقی : (دیزل) آسیاب دیگری در روستا فعال است که آرد و بلغور مورد نیازاهالی را تامین می کند این آسیاب که به وسیله یک دستگاه مولد کار می کند در ابتدای ورودی روستا قرار دارد.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی شهرستان تحت تاثیرعوامل محیطی است از این رو این پوشش در شیب ها خاکهای مختلف دارای تغییرات اساسی است به نوعی که در ارتفاعات گیاهان از نوع کلاس 2 و 3 شامل درمنه،گون،کلاه میر حسن،گل ماهور بیشتر دیده می شود.البته با توجه به میزان بارندگی در ارتفاعات روستای مغان و سایرروستاهای بالا دستی گیاهان کلاس یک که گیاهان خوش خوراک محسوب می شوند در قسمت های چراه گاهی و مراتع دارای پوششی غالب است .

گیاهان داروئی

گیاهان داروئی در روستای مغان از جمله گیاهانی هستندکه مورد توجه اهالی قرار دارند از این رو افراد محلی در فصول مختلف نسبت به جمع آوری آن اقدام می کنند گیاهانی چون اسطوخدوس،پونه،چای کوهی،بو مادران،کاکوتی، بابونه ،گل گاو زبان وزیره سیاه یافت می شود.

درختان مثمروغیر مثمر

در دره های روستای مغان که معمولاًبه صورت دستی کشت شده اند جلوه خاصی به طبیعت آن داده است درختانی چون :گیلاس، آلبالو، سیب، گلابی، گردو،گوجه سبز،هلو،آلو،زردآلو،بادام و… به عنوان درختان مثمر ودرختانی چون :سپیدار،چنار،صنوبروراش به عنوان درختان غیر مثمر نسبت به سایر گونه ها غالب هستند .

فعالیت های اقتصادی مردم در روستای مغان

فعالیت مردم مغان بیشتر در حوزه کشاورزی ، باغداری ، دامداری ، مرغداری و زنبورداری است اما علاوه بر این مشاغل ، مردم این روستا فعالیت های دیگری نیز دارند مانند تولید کفش، چوب بری قالی بافی ، گلابگیری و ….

اماکن و آثار تاریخی روستای مغان

 • غار مغان
 • سرچشمه مغان
 • دیوار قلعه

فعالیت های شاخص عمرانی انجام شده در روستای مغان

 • احداث انباری دهیاری
 • احداث ساختمان فرهنگی
 • احداث سرویس بهداشتی در مسیر اصلی روستا
 • احداث جاده دسترسی به غار مغان
 • همکاری با شرکت مخابرات جهت احداث دکل بی تی موبایل
 • احداث زمین فوتبال و باشگاه ورزشی جوانان
 • احداث شعبه نفت جدید
 • احداث مقبره جدید روستا

اولویت های عمرانی و خدماتی روستای مغان

 • گاز رسانی به روستا
 • احداث خانه عالم
 • ادامه جاده دسترسی به غار مغان
 • احداث سالن ورزشی فوتسال
 • تحت پوشش قرار گرفتن اداره آب و فاضلاب روستایی
 • پیگیری جهت امنیت روستا

2 نظر

 1. جناب mahdi گرامی
  این آمارها به سادگی از خانه ی بهداشت روستا دریافت شدنی ست.
  پیشنهاد می کنم مطالعات پایان نامه ی بنده رو که روستای «کنگ» می باشد ، از تارنمای «کنگ کهن» دانلود (رایگان) فرمایید تا یکی از کامل ترین نمونه های پروژه ی روستا رو در فرادست داشته باشید.
  برای شما و همه دانشجویان سختکوش معماری آرزوی پیروزی و کامیابی دارم.

 2. دورد به شما من دانشجو کارشناسی معماری هستم و پروژه روستا 2 من مغان هستش امار مربوط به هرم سنی میزان بارندگی و سایر اطلاعات اماری را نیازمند هستم با تشکر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>