آخرین خبرها

ازغد

CYN

دهیار و اعضای شورای اسلامی ازغد

دهیار : سید حسین داوودی – تلفن تماس 09153077324

رئیس شورا :  سید حسن فغانی – شماره تماس 09151570572

نائب رئیس :  سید حسن حیدری – شماره تماس 09153235079

منشی :  کاظم معصومی – شماره تماس 09151035097

اینجا خاک مقدس یک روستا است که باید تلاوتش کنی. اینجا ازغد است، همان “از قدیم “که توی عصاره تاریخ می بینی. اینجا دعای باران انگار زودتر مستجاب می شود که دست های درختان تا انتهای آسمان پرواز کرده است. روستای ازغد یکی از روستاهای جذاب و کوهستانی با انبوهی از درختان و چشمه سارهای متعدد که چشم هر بیننده ای را نوازش میکند و نسیم سرد و خنکش در فصول گرم سال آرامش بخش روح خسته ی هر رهگذر شده است . روستایی که تمام فصولش زیبایی خاصی در آن موج می زند و بواسطه این زیبایی و لطافت مردمانی بسیار مهمان نواز را در دل روستا پرورش داده است . فاصله این روستای خوش آب و هوا با مرکز بخش طرقبه 22 کیلومتر می باشد . مسیر و راه اصلی دسترسی به آن از مقابل پمپ بنزین طرقبه به طرف امام زادگان ناصر و و یاسر و با عبور از روستای حصار به این روستا که جاده ای آسفالته دارد خواهید رسید . این روستا از نوع روستا های پلکانی است .از جمله کوههای معروف ازغد می توان قله گاو ،قیچ قر و آسیابان و از دره های معروف زقی دره ، بازه در ه و کمین دره را نام برد .

روستای ازغد در یک نگاه

کد آبادی

164651

درجه دهیاری

3

درجه حرارت

حداکثر سرما 16-

حداکثر گرما 5/36

اختلاف درجه حرارت

5/52 درجه سانتی گراد

ارتفاع ازسطح دریا

1450 متر از سطح دریا

میزان بارندگی

9/324 میلی متر

موقعیت جغرافیایی

59 درجه و 19 دقیقه طول جغرافیایی از نصف النهار مبدا36 درجه و 12 دقیقه عرض جغرافیایی از خط استوا

کد و پیش شماره روستا

0512426

 

جمعیت

خانوار

   سال آمارگیری

526

131

1375

516

150

1385

532

199

1390

وجه تسمیه روستا 

در خصوص نام روستا باید گفت که بواسطه قدمت بسیار بالای این روستا در گذشته های دور به آن از قدیم می گفتند و در نوشتار هم به جای ق از غ استفاده می شده است که با گذشت زمان در تلفظ و نگارش از قدیم به زقی و در نهایت به ازغد تغییر یافته است.

درباره ازغد بیشتر بدانیم

موقعیت جغرافیایی:

روستای ازغد در موقعیت جغرافیایی 59 درجه 19 دقیقه طول جغرافیایی از نصف النهار مبدأ و 36 درجه و 12 دقیقه عرض جغرافیایی از خط استوا و در جنوب شهرستان طرقبه شاندیز قرار گرفته است . روستای ازغد از جنوب به ارتفاعات بینالود (قله قیچ قد ) از بخش زبرخان شهرستان نیشابور و سمت شمال به روستای حصار از سمت غرب به روستاهای کلاته آهن و دهبار و از سمت شرق به روستای مج و مایان علیا متصل است . روستای ازغد دارای 3 محله به نام های محله بالا ، محله بغل تیغ ، محله پای حصار می باشد .

توپوگرافی :

روستای ازغد یکی از روستاهای کوهستانی شهرستان محسوب می شود که ارتفاع این روستا در بافت سکونتگاهی 1450 متر از سطح دریا می باشد ، شیب عمومی روستای ازغد هر چه از سمت شمال به سمت جنوب پیش می رویم افزایش یافته و ارتفاع آن بیشتر می شود .

زمین شناسی:

همانطوریکه قبلاً توضیح داده شد رشته کوه بینالود در امتداد رشته کوه های البرز و در حاشیه کویر قره قوم قرار دارد تشکیل واحد تکنوتیکی ویژه ای می دهد که از رشته کوه های البرز مرکزی تحت تأثیر جنبش های آلپی متوالی قرار می گیرد . سازند دگرگونی فیلت مشهد شامل شیل، فیلیت و اسلیت که بر روی قدیمی ترین سازندهای زمین شناسی نقطه قرار دارد این تشکیلات متامورف دگرگئن شده به صورت لایه های نازک تا متوسط شیل و فیلیت دیده می شود و آب مختصری در بین لایه های آن ذخیره شده و چشمه های زیادی در فصل و واه های مرطوب و پر باران سال دیده می شود .

وضعیت اقلیمی روستا

درجه حرارت:

یکی از عناصر اقلیمی که تأثیر مستقیمی بر روی حیات موجودات زنده و کلیه فرآیندها دارد درجه حرارت و دما است طبق بررسی های به عمل آمده در 5 سال گذشته حداکثر دما در تیرماه و مرداد ماه و حداقل آن در دی و بهمن ماه است ، حداکثر دما 16 – سانتیگراد و حداکثر دما به 5/36 درجه سانتیگراد می رسد بنابراین اختلاف درجه حرارت حدود 5/52 درجه سانتی گراد می باشد.

میزان بارندگی و رطوبت نسبی :

میزان رطوبت بسته به میزان بارندگی و درجه حرارت در ماه های مختلف سال متغیر است ، هر اندازه میزان درجه حرارت بالا برود میزان بارندگی کاهش می یابد و رطوبت نسبی نیز کاهش می یابد به نحوی که تابستان فصل کاهش رطوبت و پاییز و زمستان افزایش نسبی رطوبت است با توجه به برداشتهای ایستگاه باران سنجی طرقبه که در منطقه طردر قرار دارد و میزان بارندگی 9/324 میلی متر در سال گزارش شده است .

منابع آب :

وجود رشته کوه بینالود و همچنین میزان بارش سالانه که به صورت برف در ارتفاعات ذخیره می شود باعث جاری شدن آب در فصول مختلف سال در دره های منتهی به این ارتفاعات می باشد ، روستای ازغد با دارا بودن یک رودخانه فصلی از نعمت روان آب سالم برخوردار است . این رودخانه با عبور از روستاهای مایانات و روستای حصار و پیوند با رودخانه دهبار به بند گلستان می ریزد .

چشمه :

روستای ازغد بیش از یکصد چشمه فصلی و دائمی دارد از جمله چشمه های دائمی روستا می توان به چشمه صاحبداری ، چشمه الهی ، چشمه معروف به استا علی و چشمه گیج رو که این چشمه به واسطه آب بسیار خوب به عنوان آب شرب روستا استفاده می شود.

قنات:

روستای ازغد علی رغم اینکه یکی از روستاهای نزدیک ارتفاعات بینالود بوده ولی سابقه کم آبی در آن دیده شده است از این احداث قنات در بعضی از کالچه ها و بازه ها رخ داده است ، روستای ازغد حدود 9 رشته قنات که به عنوان منابع تآمین آب کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد است .

چاه روستای ازغد : دارای 54 چاه کم عمق وجود دارد که صرفاً برای آبیاری باغات مورد استفاده قرار می گیرد ، اکثر این چاه ها در حاشیه رودخانه به صورت خطی حفر شده است . تقریبا باغات از طریق رودخانه تغذیه می شوند در بعضی از ماه های کم آبی و با نقاط کم آب از آب چاه استفاده می شود.

  قله های معروف روستا

 1-قله گاو ، قله قیچ قد ، قله آسیابان

دره ها :

از دره های معروف روستا که به عنوان نقاط حادثه خیز نیز مطرح بوده و در گذشته سابقه جاری شدن سیل را دارد می توان به دره زقی ، بازه دره ، و کمین دره اشاره کرد.

ویژگیهای اقتصادی

کشاورزی:

یکی از فعالیت های عمده اهالی روستای ازغد کشاورزی است .

باغداری :

حرفه اصلی ساکنین روستا باغداری است و مردم این روستا اکثراً کاشت انواع درختان میوه را تجربه می کنند . عمده ترین محصولات باغات روستای ازغد گیلاس، آلبالو، سیب، زردآلو ، گلابی ، گردو و بادام می باشد …

زراعت:

کشت گندم ، جو، یونجه، چغندر قند در گذشته صورت می گرفته است که این نوع کشت به واسطه هجوم گراز به مزارع بسیار کم شده و در حد محدودی گندم و جو در ارتفاعات به صورت دیم دیده می شود . کم بودن اراضی زیر کشت دیم نشان از کمبود زمین های هموار و جلگه ای است و همچنین وجود آب در کف دره ها باعث به وجود آمدن باغات مختلف در آن شده است.

دامداری:

در روستای ازغد حدود 1000 رأس دام نگهداری می شود که از این تعداد حدود 780 رأس گوسفند و تعداد 220 رأس بز را تشکیل می دهد . پرورش دام در روستا به صورت سنتی بوده و گوسفندان و بزها در فصل تابستان به مراتع روستا برده می شوند و در زمستان در منازل نگهداری می شوند و به اصطلاح آخر بند می شوند و به صورت دستی از علوفه های جمع آوری شده در فصل تابستان تعلیف می شوند .

پرورش گاو در روستا به شدت کاهش یافته به شکلی که اکنون چند رأس گاو بیشتر در روستا دیده نمی شود .

مرغداری:

مرغداری در روستای ازغد به دو صورت جمعی و پراکنده انجام می شود ، یک واحد مرغداری با ظرفیت 16000 قطعه در زمینی به مساحت 15000 متر مربع در سال 1382 احداث شد و هم اکنون فعال است و تولیدات خود را برای فروش به شهر مشهد ارسال می کند و اما پرورش مرغ به صورت پراکنده در روستا به شکلی که هر خانواده چند قطعه مرغ برای رفع نیاز خود در منزل نگهداری می کند .

صنعت:

در حال حاضر صنایع دستی در روستا دیده نمی شود ولی در گذشته های نه چندان دور بافت قالی و قالیچه در روستا رواج داشته است ، وجود کارگاه کوچک نجاری که صرفاً به تهیه دسته بیل ، نرده بان ، پارو، مشغول بوده اند. سوزن دوزی نیز از هنرهای زنان روستائی بوده و هم اکنون نیز در حد پائین انجام می شود این کار صرفاً برای مهارت شخصی است و جنبه درآمدزایی برای روستائیان ندارد .

پرورش قارچ :

پرورش قارچ در روستای ازغد نیز انجام می شده است . البته به صورت جمعی نبوده و توسط شخصی به نام حسین داوودی چندسالی تولید می شده است که به واسطه عدم سرمایه کافی فعالیت ولی تعطیل شده است.

پوشش گیاهی :

با توجه به اینکه روستای ازغد در ارتفاعات قلل مرتفع رشته کوه بینالود قرار گرفته اراضی آن دارای خاک های کم عمق سنگلاخی از رده لیتوسولها می باشد . اقلیم نیمه مرطوب فرا سرد در ارتفاعات روستای ازغد باعث رویش گیاهان گوناگونی از کلاس 2و 3 شده است ، کیاهان غالب منطقه کلاه میر حسن ، درمنه ، گون ، گل ماهور می باشد ، البته در این گستره و در دامنه ارتفاعات مشرف به روستا درختان ارس که باقیمانده جنگلهای ارس (سرو کوهی) که از آن به عنوان درختان دیر زیست یاد شده رشد می کند .

از مهم ترین گونه های درختی و درختچه ای خود روی موجود در روستای ازغد می توان به گونه هایی چون

زالزالک : Crataeyus   Monoyna   IACQ

زرشک :                           Berberisinteherrima

سیاه تنگرس:                         Rhamnus Pallasii

آلبالوی وحشی:                             Cerasus Spp

فندق ، سرون و جو دانه اشاره کرد.

 روستای ازغد از نظر گیاهان داروئی غنی است و گیاهانی چون :

کاکوتی ، بابونه ، گل گاوزبان و زیره سیاه یافت می شود که اهالی به خوبی با این گونه ها و همچنین خواص آن آشنا هستند و در فصل جمع آوری به صورت محدود برای رفع نیاز خانواده جمع آوری می شود.

پوشش گیاهی در دره های روستای ازغد درختان مثمر و غیر مثمر می باشد که به صورت دستی کاشت شده است .درختان مثمر تقریباً در تمام روستاهای کوهستانی سطح شهرستان یکنواخت است با اندکی تفاوت مثلاً در سمت روستای نقندر درختان توت نسبت به سایر درختان چون گیلاس و آلبالو غالب شده که این هم هرچه به سمت ارتفاعات حرکت کنیم از تعداد درختان توت کم می شود، در صورتیکه در روستای مج درختان توت بسیار کم تعداد هستند اما آنچه در روستای ازغد به عنوان درختان مثمر به چشم می خورد درختانی چون گیلاس ، آلبالو ، سیب ، گلابی،گردو، گوجه سبز، هلو، نلک ، آلو ، زردآلو و بادام می باشد ، البته درختان غیر مثمری دیگری هم در کنار این گونه ها خودنمائی می کند که می توان به درختانی چون سپیدار ، چنار، صنوبر و اشن اشاره کرد.

حیات وحش:

وجودحیوانات مختلف در روستای ازغد و ارتفاعات منتهی به رشته کوه های بینالود زیستگاه مناسبی برای رشد و نمو این گونه های جانداری به وجود آورده است البته بعضی از گونه ها به واسطه شکار بی رویه و غیر اصولی در معرض نابودی است و به ندرت بعضی از اهالی در فصول سرد سال که جمعیت انسانی کمتری در ارتفاعات حضور دارند آنها را مشاهده کرده اند .

پستانداران:

بز،قوچ ،پلنگ ، گرگ، کفتار ، گراز ، خوک ، روباه ، شغال ، خرگوش ، موش کوهی و جوجه تیغی

خزندگان :

خارپشت ، مارمولک ، مارجعفری ، مار افعی ، مار کبری ، و لاک پشت

پرندگان :

عقاب ، شاهین ، جغد ، کلاغ ، قوش ، سبزه قبا ، هد هد ، کبک ، انواع بلبل ، چکاوک و سار

جغرافیای تاریخی:

روستای ازغد سابقه هزار ساله دارد این روستا به واسطه وجود اماکن قدیمی و تاریخی و همچنین کتیبه های موجوود قدمت آن به هزار سال قبل بر می گردد ، یکی از اماکنی که گویای این مدعاست مسجد قدیمی روستا می باشد که می توان از آن به عنوان یکی از اماکن که دارای قابلیت جذب گردشگر در روستا می باشد یاد کرد.

مسجد روستای ازغد:

بنا به گفته اهالی روستا ساخت بنای مسجد به دوران قبل از ورود اسلام بر می گردد و با ورود و قبول دین اسلام این بنا در دوران صفوی تغییر کاربری شده و به مسجد تبدیل شده است . مسجد در ابعاد 12/12/ بر روی 12 ستون به نیت دوازده امام شیعه با کنده کاری های بسیار زیبا نصب شده است ، بر روی یکی از ستون ها کتیبه ای وجود دارد که سال ساخت بنا را مشخص می کند و به استناد همین کتیبه بنای مسجد در سال 833 هجری قمری احداث شده است . درب مسجد در دوران تیموریان ساخته شده است . این درب از چهار قسمت اصلی تشکیل شده ، دو لنگه درب یک خفنگ بالای درب و چهارچوب درب ، بر روی چهارچوب کتیبه ای حک شده ، این درب در سال 834 توسط یکی از اهالی روستا به نام خواجه علی ازغدی ساخته شده است ، اصالت طرح درب کنده کاری های اسلیمی است .اندازه درب 2 متر عرض و بلندی آن به 5/2 می رسد .مسجد فوق یکی از مکان های بسیار قدیمی روستاست که تاریخ کهن این روستا را اثبات می کند یکی از مکان های مناسب برای بازدید علاقه مندان به تاریخ و گردشگری می باشد .

 درخت چنار:

دو اصله درخت چنتار رکه در کنار مسجد روستا قرار دارد دارای قدمت بسیار زیاد است و حکایت سال های بسیار دور و حوادث تلخ و شیرین اهالی روستا را در دل خود ذخیره دارد .گره های بسیار زیبا و قطر بزرگ درخت جذابیت خاصی به این گونه گیاهی داده است و تقریباً همه افرادی که به جهت تفریح و یا تحقیق به این روستای آباد می آیند چند عکس یادگاری ازاین درخت با خود می برند .

از دیگر نقاط جالب اطراف مسجد وجود دو چشمه آب سرد و گواراست این دو چشمه که به چشمه استا علی و چشمه پای مسجد معروف است از چشمه های دائمی این روستا محسوب می شود وجود این دو چشمه باعث نشاط و شادابی روح زنده این مکان شده است و گرد و غبار تن خسته مسافران را با طراوت خود جلا می بخشد .

قبرستان قدیمی :

یکی از مکان های به جا مانده از گذشته وجود قبرستان قدیمی روستا می باشد با توجه به سنگ قبرهای موجود در این قبرستان قدمت این مکان به بیش از 500 سال پیش می رسد .از سنگ قبرهای به جا مانده سنگ قبر فردی است به نام درویش علی که نوشته های آن به سال 9 هجری قمری بر می گردد ، قبر درویش علی طبق گفته بزرگان روستا نظر یافته است از این رو بعضی از زنان کهنسال که گاهی با نذر و نیا به وی متوسل می شدند اما نسل جوان به اینگونه عقاید اعتقاد محکم ندارند ولی از وی به عنوان فردی قابل احترام یاد می کنند.

سنگ نگاره :

شهرستان طرقبه شاندیز از نظر وجود سنگ نگاره غنی است از این رو روستای ازغد نیز دارای سنگ نگاره بوده ، سنگ نگاره های موجود در این روستا نشان از وجود انسان و قدمت منطقه دارد . این سنگ شکل انسانی را نشان می دهد.

معادن :

در بعضی از دره های روستای ازغد بعضی از فلزات در کنار هم تجمع پیدا کرده و به عنوان معدن از آن یاد می کنند ، طبق بررسی های انجام شده دو معدن در این روستا امکان کاوش و بهره برداری دارد : 1- معدن طلا 2- معدن مس

معدن طلا در کالچه ای که به نام زاب رود معروف است و معدن مس در کالچه دیگری به نام

جغرافیای استانی :

روستای ازغد طبق آمار گیری جمعیتی سازمان برنامه و بودجه در سال 1375 جمعیتی بالغ بر 536 نفر و 131 خانوار بوده در حالی که در آمارگیری سال 1385 جمعیت روستا 516 نفر و 150 خانوار به ثبت رسیده است . جمعیت در روستای ازغد در طی این ده سال نشان دهنده آن است که بر تعداد خانوارها افزوده شده ولی جمعیت روستا دارای کاهشی است این به واسطه رعایت مسائل کنترل جمعیت می باشد که نشان دهنده آن است که این فرهنگ به زندگی روستائی نیز نفوذ کرده و جمعیت روستا را تحت شعاع خود قرار داده است .

آداب و رسوم:

چهارشنبه سوری :

آتش بازی به شکل امروزی در روستا دیده نمی شود و در گذشته ملاقه زنی و فال گوش انجام می شده است . شاید عدم آتش بازی به واسطه وجود باغات و انبارهای علوفه دامی در سطح مردم روستا از آتش بازی گسترده پرهیز کنند اما در حد بسیار کم و پریدن از روی آتش به همراه شعرخوانی در گذشته های نه چندان دور در روستا مرسوم بوده است.

عید نوروز:

مراسمات عید نوروز در این روستا همچون دیگر روستاهای سطح شهرستان با شکوه انجام می شود ، قبل از شروع سال نو مردم با نظافت منازل و گرفتن گرد و غبار ، خرید لباس نو و تهیه آجیل و شیرینی و کاشت سبزه و انداختن سفره هفت سین به استقبال بهار و تولد طبیعت می روند ، مردم این روستا سال را با دی بوسی و سرکشی از بزرگان فامیل شروع می کنند.

مراسم رمضان:

در کمی دورتر از زمان حال مردم روستای ازغد برای اطلاع رسانی همدیگر از وقت شرعی و افطار و سحر در ماه مبارک رمضان با استفاده از طبل زمان سحر را به مردم اطلاع می دادند و همچنین در این شبهای عزیز بعضی از افراد بودند که با صدای بلند در پشت بام ها با خواندن دعای سحر سایر اهالی روستا را بیدار کرده و زمان دقیق تر افطاری و سحری را گوش زد می کرده اند . خوراکیهای مورد استفاده افطار با سفره های سحری دارای تفاوت بود . در افطار بیشتر خوراکی ها ملین و سبک که قابلیت هضم آن آسانتر باشد تهیه می شد که می توان به انواع آش ها، شیربرنج ، لبنیات و شله زرد اشاره کرد و غذاهای سحری بیشتر آبگوشت و انواع اشکنه ها طبخ و مورد استفاده قرار می گرفت تا روزه دار بتواند ضمن انجام کار روزانه به فرایض دینی خود نیز عمل کند.

مراسم محرم و صفر:

با توجه به اعتقاد قلبی اهالی روستای ازغد که از دو طائفه به نام های طائفه سیدها و عامه ها تشکیل شده اند و اکثریت ااهالی روستا از سادات جلیل القدر می باشند مراسمات ایام محرم و صفر از قدیم الایام تا کنون با صلابت خاصی انجام می شود به شکلی از اولین روز ماه محرم مراسم نوحه سرایی در مسجد روستا آغاز و تا پایان آخرین شب صفر ادامه دارد . بعضی از اهالی این روستا در شهر مشهد ساکن شدند و تقریباً زندگی ییلاق و قشلاقی دارند از این رو جمعیت ساکن در شهر مشهد دارای 2 حسینیه مجزا می باشند و در آن مکان به ابراز ارادت و برگزاری مراسمات خود می پردازند که هیئت ساکن مشهد در دهه اول محرم به روستا آمده و به اتفاق ساکنین روستا مراسم سوگواری و سینه زنی بر پا می کنند و در پایان مراسم با صرف پذیرایی به مشهد بر می گردند. و در مراسم آخر صفر شهادت امام هشتم (ع) هیئت روستا به مشهد می روند و به اتفاق ازغدی های ساکن مشهد به سوگواری و سینه زنی می پردازند . در قدیم مراسم شبیه خوانی در روستا انجام می شده که بعد از درگذشت چند نفر از اعضای گروه به علت کهولت سن این مراسم برگزار نمی شود .

عروسی در روستا

رسومات مردم ازغد همچون سایر روستاها دستخوش تغییراتی شده است به شکلی که مراسم عروسی در این روستا نیز مانند سایر نقاط شهرستان با خواستگاری شروع شده و با برگزاری جشنی پیوند ازدواج خود را جشن می گیرند و به خانه بخشت می روند اما در گذشته های قبل از سال 1357 با آب و تاب و شیوه کاملاً سنتی برگزار می شد .دختر خانواده حق اظهار نظری نداشت ، بزرگترها برای او تصمیم می گرفتند ، بعد از خواستگاری در دوران نامزدی حق رفت و آمد و شب ها ماندن در خانه عروس وجود نداشت . گه گداری عروس و داماد از دور و یا در جایی همدیگر را زیارت می کردند ،بردن جهیزیه چون در آن زمان ماشین نبود و یا معمولاً عروس و داماد از یک روستا انتخاب می شدند با طبق صورت می گرفت.(طبق :چند تخته که در کنار هم روی دو پایه چوبی میخ می شد و به شکل سینی مستطیل در می آمد )

روی طبق ها را با گراف کاغذی می پوشاندند و ظروف تهیه شده را روی طبق قرار می دادند و هر طبق را روی سر یک نفر گذاشته و بازدن دایره جهاز را به خانه داماد می بردند .

روز عروسی فامیل های نزدیک از صبح می آمدند و نهار را می خوردند و بعد از ظهر با دست و دایره داماد را به حمام می بردند . بعد از شست و شوی و نظافت کلی داماد سر حمام لباس تن داماد کردن خود حکایتی داشت .لباس های نوو تازه آقا داماد توی سینی قرار داشت ، جوان های هم سن و سال سینی را بر سر می گذاشتند و بقیه با کف زدن و خواندن می رقصیدند بعد از کلی رقصیدن داماد لباسش را می پوشید و به خانه بر می گشت . بعد از خوردن شام همگی به طرف خانه عروس رفته تا عروس را به خانه بخت ببرند ، داماد درب خانه عروس منتظر می شد .پدر عروس بعد از اجازه دادن دست دخترش را در دست داماد می گذاشت و برای آنها آرزوی خوشبختی کرده و دخترش را روانه خانه بخت می کرد ، داماد هم دست عروسش را گرفته و به طرفخانه اش حرکت می کرد ، بقیه فامیل و آشنایان هم با کف زدن وشادی و شاد باش گفتن آنها را تا درب منزل همراهی می کردند.

غذاهای سنتی روستا :

اشکنه قرمه ،اشکنه پیازداغ، اشکنه بهم ریز، بلغور، بلغور شیر ، آش رشته ، آش نعناع داغ ، آش اماچ ، شیر برنج ، شله زرد، چرب و شیرین و آبگوشت .

بازی های محلی رایج :

اگر چه بچه های روستا به واسطه بافت سکونتگاهی اوقات فراغت کمی دارند اما همان مقدار کم هم آنان را به بازی وا داشته است از این رو در روستای ازغد بازی هایی چون الک دولک ، قایم باشک ، کبدی (بیدی بیدی ) هفت سنگ ، بالابلندی و خر سواری دیواری مرسوم بوده است .

امکانات رفاهی موجود در روستا :

آب ، برق، تلفن ، نانوایی ، خانه بهداشت ، جاده آسفالته ، شورا ، دهیاری ، بسیج ، مسجد ، حسینیه ، مدرسه ابتدایی ، مدرسه راهنمایی ، حمام عمومی ، اینترنت ، تلفن همراه ، تاکسسی تلفنی و حوزه علمیه .

مدرسه :

مردم ساکن در روستای ازغد از دیرباز برای تحصیلات و آموختن علم و دانش اهمیت خاصی قائل بودند ، از این رو قبل از ورود سازمان آموزش و پرورش و یا خانه فرهنگ به شهرستان در آن روستا آموختن و تحصیل علم در مکتب خانه ها آغاز شده بود ، بچه ها با رفتن به مکتب خانه و آموختن حروف الفبا به صورت تکرار و هجی کردن آموزش و یادگیری را شروع می کردند . مکتب خانه ها بیشتر قرآن خواندن را آموزش می دادند و به نوشتن زیاد توجهی نداشتند از این رو کسانی که به راحتی قرآن را قرائت می کردند به سختی کاغذی می نوشتند. احداث حوزه علیمه در روستای ازغد سابقه طولانی دارد و جزء آثار ثبت شده میراث فرهنگی روستا لحاظ شده است ، با آمدن اداره فرهنگ به شهر طرقبه کم کم مدارس در روستاها نیز ساخته شد و خواندن و نوشتن در روستای ازغد آغاز گردید در حال حاضر روستای ازغد دارای مدرسه ابتدایی و مدرسه راهنمایی می باشد .

 شخصیت های علمی و موردوثوق:

 مولانا محمد اسماعیل ازغدی . از اکابر عرفاء عهد خاقان مغفور فتحعلی شاه قاجار است . سی سال در مشهد مقدس مجاروت داشت . خدمت ملا محراب و حسینعلی شاه اصفهانی رسیده است . در هزار و دویست و سی و یک فوت شده و در مقبره قتلگاه ارض مقدسه مشهد الرضا علیه السلام به خاک رفت . چند رساله در طریقت دارد و در اشعارش جدی تخلص می کرده است .

 • استاد رحیم پو ازغدی.
 • برادران خادم
 • 3- دکتر ناصر ازغدی مدیر کل دامپزشکی استان خراسان رضوی
 • دکتر محمود دبیری: متخصص داخلی اطفال
 • دکتر محمد موسائی استاد ریاضی
 • دکتر سید رضا الهی استاد دانشگاه
 • حاج آقای حجتیان قاضی
 • حاج آقای ارشادی نیا استاد دانشگاه
 • حاج احمد مهدیزاده کارخانه ایمن گاز
 • حاج آقای نعیمی کارخانه پادرا توس
 • حاج ابوالقاسم اسدی کارخانه رب
 • شیخ محمود ته جعفری روحانی
 • سید ابوالقاسم مهدوی روحانی
 • سید محمد میر محمدی روحانی
 • حسن معین ازغدی نویسنده
 • محسن معین ازغدی نویسنده
 • سید رسول دادوند کارخانه میلاد نور

راه ها :

شبکه ارتباطی امکان مبادله را درون یک اجتماع و یا بین اجتماعات مختلف فراهم می آورد فضای قابل زیست به واسطه شبکه درهم تنیده ای که تار و پود آن را یکی از عناصر اساسی ادغام فضا در میان نقاط مسکونی تشکیل می دهد سازمان می یابد در جوامع روستایی شبکه های ارتباطی به حیث تنوع محدود می باشد و عمدتاً شامل شبکه های ارتباطی داخل روستا ، شبکه هایی که روستا را به مزارع سوق می دهد و شبکه هایی که روستاهای مجاور را به یکدیگر مرتبط می کند و به اصطلاح راه بین روستایی می باشد ختم می شود.شبکه ارتباطی روستای ازغد را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

1- راه بین روستا و مرکز بخش .ین راه که از مقابل پمپ بنزین جاده اصلی شهر طرقبه جدا شده و با عبور از کنار امامزادگان ناصر و یاسر و با عبور از روستای حصار و عبور از یک جاده آسفالته مستقیماً به روستای ازغد خواهید رسید.

2- مسیر دیگر از حاشیه رودخانه جاده خاکی به روستای مایان علیا خواهد رسید .

3- یکی دیگر از شبکه های ارتباطی روستای ازغد جاده بین باغات است در بعضی از قسمت های اراضی روستای ازغد مسیرهای خاکی وجود دارد که به جهت رفع نیاز باغداران احداث شده و به عنوان راه بین باغات و مزارع از آن یاد      می کنند .

4- مسیر خاکی احداثی بین روستای ازغد تا مسیر روستای مج و در نهایت به روستاهای بلوک اردمه خواهید رسید که این راه از دیگر راه های ارتباطی این روستا محسوب می شود .

راه های داخلی روستا نیز یکی دیگر از مسیرهای ارتباطی است این مسیرها در داخل روستا احداث شده تا دسترسی به منازل را راحت تر کند.

 فعالیت های اقتصادی مردم درروستای ازغد

شغل اکثر مردم این روستا باغداری و کشاورزی است اما شغل هایی چون دامداری مرغداری ، پرورش زنبور عسل ، پرورش قارچ نیز دیده می شود .عمده ی جوانان به منظور کسب درآمد بیشتر، به شغل های اداری و خدماتی در شهر های بزرگ کشیده شده اند.

اماکن و آثار تاریخی روستای ازغد

 • مسجد روستا : که در سال 833 ه ق احداث شده است .
 • درب مسجد: که در دوران تیموریان یعنی به سال 834 ه ق توسط استاد خواجه علی ازغدی ساخته شده است .
 • درخت چنار: دو اصله درخت تنومند که حکایت از سالیان بسیار دراز دارد در کنار مسجد به یادگار مانده و گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند.
 • قبرستان : این قبرستان بسیار قدیمی است به طوری که سنگ قبرهایی با قدمت 500 ساله در آن دیده می شود.

 پروژه های شاخص عمرانی انجام شده در روستای ازغد

 • به سازی شبکه لوله کشی آب شرب روستا
 • اجرای طرح هادی روستا
 • اتمام پروژه ساخت ساختمان پایگاه بسیج شهید بهشتی
 • احداث مجدد دیوار ساحلی
 • احداث استخر ذخیره آب کشاورزی
 • ساخت مدرسه علمیه حضرت ولیعصر (عج)

دیگر : ساخت مدرسه 5 کلاسه ، احداث سرویس بهداشتی ، احداث سالن ورزشی و احداث منبع آب (با کمک خیرین محترم) – نصب دکل BTS تلفن همراه

اولویت های عمرانی و خدماتی در روستای ازغد

 • جمع آوری آبهای سطحی و فاضلاب
 • سنگفرش و دیوار حایل کال وسط روستا
 • ایجاد پارکینگ و بوستان روستایی
 • انتقال لوله ی گاز از حصار به ازغد

 

 

 

 

 

 

 

3 نظر

 1. لطفاً بفرمایید
  برای گروه های طبیعت گردی جایی برای نشستن و استراحت هست، یا تماما باغات خصوصیست؟
  09352449786

  • بخشداری طرقبه

   با سلام .شماره دهیار ازغد در صفحه روستا همین سایت می باشد .اطلاعات لازم را ازایشان دریافت نمایید با سپاس

 2. بسیار عالی بود اگر امکان دارد برای روستاهای دیگر شهرستان هم اطلاعات آن کامل شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>