آخرین خبرها

آشنایی با نظام صنفی کشاورزی به زبان ساده ( قسمت دوم)

قسمت اول “آشنایی با نظام صنفی کشاورزی به زبان ساده” را با کلیک در اینجا ببینید.

 

به طور بالقوه، نظام صنفی کشاورزی، قویترین تشکل قابل تصور، برای مشارکت مستقیم فعالان بخش کشاورزی در سیاست گذاری های کلان کشور و نیز تنظیم بازار،  بر اساس منافع  تولیدکنندگان و البته مصرف کنندگان می باشد.

تاسيس نظام صنفي كارهاي كشاورزي در حقيقت گامي است در جهت استيفاي حقوق و خواسته هاي مشروع و قانوني كشاورزان، برقراري عدالت و بهبود وضع اجتماعي، فرهنگي و  معیشتی آن ها كه نويد آينده اي روشن را به اين عزيزان مي دهد.

 

ساختار

در هرنظام صنفی کشاورزی شهرستان، با تشکیل مجمع عمومی، از بین کشاورزان فعال و توانمند شهرستان تعداد پنج نفر به عنوان هیئت مدیره انتخاب شده و بطور افتخاری فعالیت می کنند. ارکان هیئت مدیره عبارتند از رئیس هیئت مدیر، خزانه دار و سه عضو عادی کهمی توانند از بین خود یا خارج از اعضا هیئت مدیره، یک نفر را به عنوان دبیر اجرایی که در حقیقت مسئولیت اموراداری رابرعهده خواهد داشت انتخاب نمایند.

از سال 1388 نظام های صنفی کشاورزی شهرستانهای استان خراسان رضوی، بر اساس ساختار و ظرفیت نیروی انسانی هر شهرستان به تدریج تاسیس شده و در سال 90 نظام های صنفی کشاورزی استان ، با برگزاری انتخابات از بین اعضای هیئت مدیره شهرستانها  و سال بعد شورای مرکزی  نظام صنفی کشاورزی کشور، با حضور نمایندگان استانها، تشکیل و ریس سازمان نظام صنفی کشور منصوب شد..

 

نمونه ای از پروانه فعالیت نظام صنفی کشاورزی

پروانه نظام صنفی کشاورزی:

برای بهره برداران بخش کشاورزی(یعنی کلیه افراد حقیقی و حقوقی شاغل بخش کشاورزی اعم از زراعت، باغبانی، گلخانه، دام، طیور، شیلات و آبزیان، مشاغل مرتبط با منابع طبیعی، خدمات فنی و مکانیزاسیون کشاورزی، صنایع تبدیلی و نیز کارشناسان مرتبط با این مشاغل) «پروانه فعالیت» صادر می شود.

شرایط دریافت پروانه قرار داشتن محل فعالیت (باغ، دامداری، مزرعه و…) در محدوده شهرستان، فعال بودن موضوع فعالیت (به عنوان مثال گلخانه ی در دست احداث قابلیت صدور پروانه ندارد) و نیز داشتن حداقل ابعاد اقتصاد معیشتی (طبق جداول مربوطه) می باشد.

 

پس از تشکیل پرونده توسط متقاضی، نظام صنفی کشاورزی نسبت به بازدید از محل اقدام نموده و در صورت وجود شرایط لازم، پروانه صادر می گردد.

 

برخی از مزایای دریافت پروانه فعالیت نظام صنفی کشاورزی:

1- هویت بخشی مضاعف به دارنده پروانه به عنوان یک سند شناسایی

2- قبول پروانه نظام صنفي كشاورزي توسط شركت محترم توزيع برق به عنوان مستندات مورد قبول جهت بهره مندي از تعرفه برق كشاورزي

3- قابل استناد بودن جهت دریافت یا ضمانت وام کشاورزی

4. معتبر بودن در مراجع قضايي همانند پروانه کسب مشاغل شهری و صنفی

5. بهره مندي از معافيت مالياتي خودرو هاي شاغل در بخش کشاورزی نظیر وانت بارها، نیسان و…

6- دارنده پروانه فعالیت نظام صنفی کشاورزی به عنوان کارفرما محسوب شده که می تواند حداکثر برای 5 نفر کارگران خود، از معافیت حق کارفرما جهت بیمه تامین اجتماعی استفاده کند. ضمن آنکه پیگیری لازم جهت برخورداری خود کارفرما نیز از مزایای این قانون به نتیجه رسیده است. (ضمنا حتی اعضای خانواده نیز به عنوان کارگر می توانند معرفی شوند، مشروط به آنکه کارگر بودن آنها برای کارشناس تامین اجتماعی احراز شود. )

7- بهره مندي از تخفیفات مختلف بیمه ای جهت انواع خودرو ویژه اعضای نظام صنفی کشاورزی ( خودرو عضو یا همسر وی و شامل 20 و 30 درصد تخفیف شخص ثالث و بدنه و نیز امکان قسط بندی مبلغ بیمه)

8- نکته مهم در مورد پروانه های فعالیت آنکه، مبنا و ملاک ارائه خدمات و تسهیلات بخش کشاورزی، این پروانه های فعالیت خواهد بود.

 

مراحل دریافت پروانه فعالیت:

 

1-    در یافت کلیه مدارک هویتی و مالکیتی از متقاضی شاغل در بخش کشاورزی

2-    دریافت معرفی نامه از جهاد کشاورزی شهرستان ( برای افرادی که پروانه بهره برداری یا تاسیس ندارند)

3-    تشکیل پرونده و ثبت در نرم افزارهای بایگانی مربوطه

4-     بازدید از اراضی متقاضی، تهیه نقشه و برداشت مختصات جغرافیایی

 

شرایط عضویت و دریافت پروانه:

1-    قرار داشتن محل فعالیت (باغ، دامداری، مزرعه و…) در حوزه شهرستان

2-    فعال بودن واحد تولیدی

3-    داشتن حداقل فعالیت مصوب ( براساس حداقل ابعاد معیشتی)

(به عنوان مثال جهت گوسفندداری حداقل 120 مترمربع فضا، یا برای گلخانه 250مترمربع نیاز است)  ضمنا افرادی که در چند فعالیت مشغول هستند اما هیچکدام به حداقل مصوب نمی رسد (مثلا شخص تعدادی کمی مرغ، چند راس گوسفند و چند صد مترمربع باغ دارد) می توانند پروانه فعالیت «چند پیشه» بگیرند.

اعضای نظام صنفی کشاورزی ضمن در اولویت بودن در دریافت برخی تسهیلات مالی، از خدمات دیگر آن نیز (از قبیل دوره ها و کلاس های آموزشی، اردوها و بازدیدهای فنی و آموزشی و..).  به طور رایگان و یا با تخفیف های ویژه بهره مند خواهد بود

در آینده نزدیک، ضمن آنکه  این ساختار قانونی به عنوان تکیه گاه و پشتوانه بهره برداران بخش کشاورزی است، این قشر بزرگ جمعیت کشورمان، جهت امور مختلف صنفی خود، به طور عمده با نظام صنفی کشاورزی شهرستانها در ارتباط خواهند بود.

درباره‌ی نظام صنفی کشاورزی شهرستان طرقبه شاندیز

2 نظر

  1. ضمن تقدیر و تشکر از اطلاع رسانی و سایت خوب تان من از همکاران نظام صنفی قزوین هستم خواستم ببنم که برای ضمانت و استفاده از تسهیلات و همچنین قابل استناد بودن جهت دریافت یا ضمانت وام بانک کشاورزی چه اقداماتی انجام داده اید لطفا راهنمائی و در صورت امکان مستندات برایم ایمیل گردد . با تشکر – سیمیاری

    • بخشداری طرقبه

      سلام وسپاس از توجه شما .بزودی در سایت اطلاعات کامل ” ضمانت استفاده از تسهیلات به استناد بروانه های نظام صنفی “توسط نظام صنفی شهرستان درج خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>