آخرین خبرها

معدن طلای طرقبه

یادم هست روزهای بچه گی که همه مردم دل هاشان خوش بود از محبت به همدیگر، آن زمانی را می گویم که هنوز حتی تلویزیون به همه خانه ها راه نیافته بود و شب ها چقدر صمیمی و به دور از هر گونه خودنمایی و فخرفروشی شب نشینی داشتیم و داستان هایی که چندین بار شنیده بودیم اما همیشه برایمان جذاب بود. آن زمان را می گویم در آن روزها یک شب در منزل یکی از همسایه ها خبر معدن طلا را شنیدم خیلی کنجکاو بودم چگونه طلا را از زمین بیرون می آورند یکی از همسایه ها که این خبر را داد باغی در نزدیکی آن معدن داشت. او می گفت: تمام کوه پشت باغ ما طلاست، گفته های او خیلی مرا خیلی وسوسه می کرد که آنجا را از نزدیک ببینم. اما او ادامه داد و گفت: هیچ کس حق ندارد به آن محل نزدیک شود، تمام مسئولین آن جا آمریکایی هستند.

IMG_1993مدتی بود ذهنم مشغول بود، در یکی از همان روزها بود که همسایه ها قرار گذاشته بودند آش نذری درست کنند. همه وسایل آماده شد و صبح زود همه راه افتادیم تا به باغ همان همسایه ای برویم که خبر معدن را داد. فرصت خوبی بود که از نزدیک آن جا را ببینیم بعد از صرف نهار ظهر ما بچه ها اصرار کردیم به معدن برویم. چند نفر از بزرگ تر ها هم همراه شدند و به طرف معدن راه افتادیم. از دور دکل معدن نمایان بود، منطقه ای بسیار بگر و دست نخورده که در ظلع شمالی شهر طرقبه قرار دارد. تا پای کوه به واسطه آشنایی کارگران آن جا با پدرم رفتیم، چشمه ای پر از آب که قسمتی از آن را گود برداری کرده بودند و مثل استخری پر آب بود، دو نفر با موهای زرد بدون توجه مشغول آب تنی بودند. تمام کوه با تابش اشعه خورشید برق می زد خیلی دلم می خواست مقداری از سنگ های طلایی را بردارم اما به ما اجازه ندادند جلوتر برویم. تا مدت ها با دوستانم از معدن و کوه طلا صحبت می کردم. برداشت طلا توسط آمریکایی ها تا مدت ها ادامه داشت، اما با شروع انقلاب و فرار شاه در 57/10/26 تمام نیروهای آمریکایی هم از کشور فرار کردند، دیگر معدنی در کار نبود دهنه اصلی معدن را منفجر کردندبه این امید که شاید روزی بتوانند بیایند و به سرقت خود ادامه دهند اما دیگر این کشور و این ملت به هیچ خارجی و بیگانه اجازه چپاول نخواهند داد، شاید این میراثی است که خدا برای این ملت گذاشته تا ان شاء الله در راه ظهور و انقلاب حضرت مهدی (عج) هزینه کنند. بعد از پیروز انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 مدت ها بود که دیگر به آن نقطه نرفته بودم. یک روز در بسیج محله مان با هم سن و سال های خودم نشسته بودم که یاد معدن افتادم. برای بچه ها ازمعدن گفتم و چنان با آب و تاب تعریف کردم که همه با اشتیاق منتظر بودند که زودتر حرکت کنیم، من به عنوان راه بلدو بقیه بچه ها دنبال و گوش به فرمان من به سمت معدن طلای طرقبه راه افتادیم.

IMG_2001متأسفانه آمریکایی ها با رفتن خود تمام علائم و نشانه ها را نابود کرده بودند. پای کوه رسیده بودیم به بچه ها گفتم قبلاً که آمدیم چند نفر از آمریکایی ها با موهای طلایی اینجا مشغول شنا بودند، اصل معدن فکر می کنم آن بالا باشد چون دکل بزرگی آن جا نصب بود، دیگر هیچ کس مزاحم رفتن ما به سمت ارتفاع قله نشد. از بالای کوه بالا می رفتم بچه ها با اشتیاق برق سنگ را نگاه می کردند و می گفتند ببینید همه سنگ ها طلاست. منم از این که موفق شده بودم مکان جدیدی را به آن ها نشان دهم خوشحال بودم و مدام به هیجان آن ها می افزودم. بالای کوه رسیدیم چشم مان به گودالی بسیار بزرگ همچون دهانه آتشفشان افتاد که عمق زیادی داشت. آن روز گذشت و ما برگشتیم اما آن نقطه مکانی برای تفریح ما شده بود و همیشه آرزو می کردیم که سنگی از طلا پیدا کنم و برای خودم یک دوچرخه کورسی بخرم در روزها کانال هایی در دامنه کوه دیدیم که همچون غار خودنمایی می کرد. ما بچه ها درون غارها را جستجو کردیم اما چیزی نبود. بعدها که بزرگ تر شدیم و تحقیقاتی در این خصوص داشتیم متوجه شدم که معادن طلا معمولاً به صورت رگه در دل کوه نمایان می شود. از این رو با برداشت این رگه ها تونل هایی دردل کوه ایجاد شده است. فقط خدا می داند که چقدر طلا از این معدن و امثال آن از جای جای کشورم ایران توسط دولت آمریکا به یغما رفته است.این مکان که به کمر مقبولا معروف است منطقه ای است بسیار جذاب و دارای سنگ نگاره های متعدد که حکایت از تاریخ زندگی اقوام در این ناحیه دارد.

IMG_2002شورای روابط عمومی با نمایش چندین عکس بسیار جذاب شما را برای بازدید از این مکان به آدرس بعد از هتل بزرگ طرقبه، سمت راست، دره داغستان، منطقه کمرمقبولا دعوت می نماید. بدون شک با دیدن هر قطعه از سنگ های این منطقه عظمت و بزرگی خدا پی خواهید برد و انسان در این نقطه به واسطه اشکالی که در این سنگ ها ایجاد شده به خداوند نزدیکتر خواهد شد.

IMG_1989 IMG_1988IMG_1999 IMG_1990

درباره‌ی بخشداری طرقبه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>