آخرین خبرها

تاریخچه مدارس نوین شاندیز

آموزش و پرورش نهادی است که می تواند ساختار فکری ، معنی ، اجتماعی و اقتصادی جامعه را دگرگون نماید و با آموزشهای گوناگون ، اساس نوینی را با توجه به ضرورت و نیاز نهادهای اجتماعی پی ریزی نماید و بسیاری از نخبگان فرهنگی را اعتقاد بر این است که آموزش وسیله ای برای پذیرش فرهنگ و نفوذ آن در جامعه می باشد. نفوذی که می تواند کلیه زنجیرهای جهل و تردید و عقب ماندگی را درهم بشکند.

از آنجا که تاریخ آموزش و پرورش یکی از مهمترین جنبه های فرهنگی، تاریخی، اجتماعی هر جامعه و سرزمینی است، آگاهی از سیر تکاملی آن نه تنها باعث آشنایی با جنبه های مختلف آموزشی و پرورشی خواهد شد، بلکه نتایج، عملکردها و دستاوردها خود می تواند در استفاده از خدمات و تجارب ، در ترسیم اهداف ، و تحول در ساختار نظام آموزشی مؤثر و مفید باشد.

سواد آموزی در ایران باستان با توجه به شرایط و موقعیت خانواده ها آموزش داده می شد . پس از اسلام هم پیامبر اکرم (ص) اهمیت بسزایی برای آن قائل شدند به طوریکه آزادی هر اسیری را در قبال آموزش خواندن و نوشتن به ازاء هر 10 نفر قرار دادند . از مراکز آموزشی قدیم دانشمندان بزرگی در علوم مختلف و علوم دینی و مذهبی تحویل جامعه داده شد. تا اینکه در برهه ای از تاریخ این مراکز علمی مسیر خود را تغییر داده و فقط به آموزش علوم دینی و مذهبی اختصاص یافتند که همین نکته باعث عقب ماندگی جامعه ایران از علوم مختلف گردید و بیشترین تحصیل کرده ها در علوم مذهبی بودند.

در شاندیز افرادی همچون شیخ صدوق در قدیم درس نجوم می گفتند. ولی تعداد این افراد محدود بودند و تا سال 1300 خورشیدی آموزش در شاندیز به صورت حوزه علمیه و مکتب داری بوده است که هیچگونه مدرک مستنند دراین زمینه یافت نشد و فقط نقل قول هایی از بزرگان ظبط و ثبت گردید.

در سال 1309 خورشیدی اولین دبستان در شاندیز به مدیریت مرحوم سید علی اکبر پژنگی تأسیس گردید. در سال تحصیلی 18-1317 اولین دختران به مدرسه راه یافتند. ولی به علت فقر و تنگدستی خانواده ها اکثر دانش آموزان مجبور به ترک تحصیل می شدند. از نخبگانی که امروزه توانستند به مدارج علمی اعم از فوق تخصص و دکتری راه یابند تقریباً متولدین 1335 به بعد می باشند که از افتخارات شهر شاندیز می باشند.

 چگونگی آموزش در گذشته

انواع مدارس

انواع آموزش ها

روش های آموزش

مساجد

آموزش دینی و اخلاق

آموزش انفرادی

مکتب

آموزش اداری و کشوری

آموزش گروهی

خانه های دانشمندان

آموزش نظامی

بحث و مناظره

آموزش های درون کاخی

آموزش سیاسی

پرسش و پاسخ خطابه ، وعظ و اندرز

بادیه

آموزش صنعتی و حرفه ای

خانقاه

آموزش بهداشت و نیرومندی

رباط

آموزش هنری

آتشکده

آموزش دختران

حوزه های علمیه

 نگاهی به تاریخ شاندیز

شاندیز یکی از شهرهای زیبای ایران در استان خراسان رضوی و در 15 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد شهر زیبا و ییلاقی شاندیز از سطح دریا 1400 متر ارتفاع دارد و در طول جغرافیایی 59 درجه و 17 دقیقه و عرض جغرافیایی 36 درجه و 23 دقیقه می باشد و از شمال به میان ولایت و از جنوب به شهرستان نیشابور و از مشرق با طرقبه و از غرب با گلمکان و چناران مجاور می باشد و دارای وسعتی حدود 37825 کیلومتر مربع است و دارای 17 آبادی است که روستاهای ییلاقی زشک و ابرده و بازار مبل مشهد در روستای نورآباد (ویرانی) واقع گردیده است و به علت قرار گرفتن در دامنه های شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل آب فراوان و باغ های وسیع ومناظر طبیعی دیدنی به عنوان یکی از کانون های عمده گذاران اوقات فراغت و پذیرایی تعداد کثیری از جمعیت شهر مشهد و گردشگران ازسرتاسر ایران و جهان می باشد.

مدارس جدید شاندیز

با ورود تحولات نوین آموزشی در ایران در مدتی نسبتاً کوتاه بنیادهای نظام آموزشی کهن در رویارویی با نواندیشی دگرگون و متحول گردید. این جابجایی و تحول آموزشی که چندان ساده و آسان هم صورت نپذیرفته، برگرفته از تحولات علمی –آموزشی قرون جدید و معاصر اروپا بوده است. همزمانی استقرار قاجاریه در ایران با تحولات اجتماعی –سیاسی و نظامی اروپا از آن جمله انقلاب کبیر فرانسه و پیامدهای آن، انقلاب صنعتی و نتایج آن، تحولات و اندیشه های سیاسی فرهنگی در دیار مغرب زمین در قرن نوزدهم، همگی زمینه را برای زایش و تبلور افکار و اندیشه های آزادی خواهانه و نوگرایانه بیش از پیش فراهم نموده است.

می توان گفت که بیشترین این نوآوری ها، فروریختن نظام های آموزشی سنتی و کهن ، در بسیاری مناطق جهان ، از جمله ایران و جایگزینی علوم و آموزش های نوین بوده است.

الف) مدارس ابتدایی

دبستان دولتی شاندیز

مدرسه دولتی شاندیز در سال تحصیلی 10-1309 در منزل حاج محمد حسین احمدی (بنا) تأسیس گردیده است و در سال تحصیلی 16-1315 به نام دبستان حافظ تغییر نام داده شده و تا کنون به همین نام می باشد .و از شاگردان آن دوره می توان از آقای محسن ابوالحسنی فرزند میرزا محمد ، آقای حسین آقا مقدم فرزند میرزا حسن ،آقای علی آقا حسین پور فرزند میرزا اسماعیل ، آقای قدرت ا… محمدی فرزند کربلایی علی را نام برد. به جهت تعصبات خاص خانواده ها دختران از رفتن به مدرسه محروم بودند تا اینکه در سال تحصیلی 18-1317 دختران نیز توانستند در کنار پسران به مدرسه راه یابند و کلاس ها مختلط بوده است. با توجه به مدارک موجود در دبستان حافظ شاندیز از جمله اولین دختران خانم معصومه رضوی فرزند صدر و خانم فاطمه حسین پور فرزند اسماعیل را می توان نام برد. تا سال 43-1342 دختران به صورت پراکنده به مدرسه می رفتند.

از این سال به بعد با استقبال خانواده ها روبرو شده و تعداد دختران به حد نصاب می رسد و از سال تحصیلی 44-1343 دبستان دخترانه مستقل افتتاح می گردد.

اولین مدیر دبستان آقای علی اکبر پژنگی عنبران “داماد حسن خان ” که از اهالی شاندیز بوده را می توان نام برد . پس از وی آقای اعتضاد سرابی مدیریت مدرسه را بر عهده داشته اند. در سال تحصیلی 14-1313 محل مدرسه به منزل شهپر در کوچه مسجد امام حسن (ع) کنونی و پس از آن به منزل آقای قندی روبروی گلزار شهدا کنونی و در سال 1335 به محل مدرسه شهید شبانی کنونی نقل مکان می کند. در سال تحصیلی 14-1313 دارای چهار پایه بوده است و کلاس اول دارای 24 نفر ، دوم 16 نفر ، سوم 9 نفر و کلاس چهارم 7 نفر دانش آموز داشته است و به علت نبودن پایه های بالاتر اکثر دانش آموزان ترک تحصیل می کردند و آن هایی هم که دارای وضعیت مالی خوبی بودند فرزندان خود را به مشهد برای ادامه تحصیل می فرستادند . در سال تحصیلی 30-1329 کلاس پنجم تشکیل می شود که از جمله شاگردان آن سال می توان از غلامحسین پورطاهونچی فرزند محمد ، موسی جوان فرزند علی ، محمد باقر افشاری فرزند حسین و علی اکبر عجم خراسانی فرزند روح ا… نام برد . در سال تحصیلی 31-1330 نیز کلاس ششم تشکیل می گردد که از جمله دانش آموزان آن می توان از منوچهر فتحی فرزند فتح ا… نام برد . دبستان حافظ تا سال 1343 مختلط بوده و پس از آن پسرانه گردیده است. در سال تحصیلی 86-1385 دبستان به مکان جدید واقع در خیابان ولیعصر (عج) 20 کوچه پرستو به جای مدرسه شهد رجایی انتقال یافت. زمین این آموزشگاه به متراژ 4000 متر مربع وقف (حسینیه خادر و مسجد پایین ده ) که توسط حاج ملاحسین نصیری وقف گردیده و در سال 1357 به آموزش و پرورش واگذار گردیده و نصف دیگر ن ملکی بوده کهتوسط آقای حاج غلامحسین سمساری اهدا گردیده است . و این ساختمان در 1200 متر مربع توسط دولت در سال 1360 احداث گردیده است . در سال تحصیلی 86-1385 مدیریت دبستان را آقای امیر دهیاری شاندیز بر عهده داشته و دارای پنج پایه که پایه اول دارای 46 نفر ، دوم 63 نفر ، سوم 50 نفر ، چهارم 55 نفر ، پنجم 46 نفر و پیش دبستانی 15 نفر دانش آموز داشته است . این آموزشگاه همچنین 20 نفر پرسنل دارد و از امکاناتی مثل رایانه برای امور دفتری ، دستگاه تکثیر ، تلویزیون ، ویدئو، ضبط و صوت ، برخوردار می باشد.

در کنار این دبستان یک سالن ورزشی در حال احداث می باشد که مقداری از زمین از موقوفات حاج اصغر خادری و مقداری نیز توسط حاج غلامحسین سمساری واگذار گردیده و فونداسیون آن نیز در سال 1383 توسط ورثه مرحوم محمد حدادی انجام گردیده و برای تکمیل آن از اعتبارات دولتی استفاده گردیده است و هنوز در حال احداث می باشد .

دبستان دولتی شاندیز(دخترانه )

این دبستان در سال تحصیلی 44-1343 تأسیس گردیده و در سال تحصیلی 45-1344 به نام دبستان دخترانه رابعه شاندیز و سپس به دبستان شهید شبانی تغییر نام یافته است . زمین این آموزشگاه وقف تکیه و حسینیه شاندیز که توسط میرزا عبدا… جواد در اسل 1335 خورشیدی به متراژ 1040 متر مربع واگذار شده و اولین ساختمان از عوارض شهرداری ساخته شده و در سال 1377 تجدید بنا گردیده است . در تجدید بنا 20 درصد توسط مردم و بقیه توسط دولت پرداخت شده است که بعد از میدان ولی عصر (عج) روبروی شهرداری واقع شده است .

از آمار دانش آموزان و اولین مدیر مدرسه مدرکی پیدا نشد .

در سال تحصیلی 86-1385 مدیریت آموزشگاه بر عهده خانم علیپور بوده و دارای 241 نفر دانش آموز می باشد که به تفکیک پایه عبارتند از اول 43 نفر ، دوم 54 نفر ، سوم 43 نفر ، چهارم 31 نفر، پنجم 43 نفر ، و پیش دبستانی 27 نفر می باشد . و مدرسه دارای نمازخانه ، آزمایشگاه ، کتابخانه ، رایانه برای امور دفتری و دستگاه تکثیر ، تلویزیون ، ویدئو و ضبط و صوت می باشد .

دبستان شرکت فرش

این آموزشگاه در سال تحصیلی 84-1383 در شهرک فرش مشهد ، فرش 9 تأسیس گردید . زمین این آوزشگاه توسط شورای محترم شهر شاندیز و شهرداری به متراژ 4000 متر مربع واگذار و بنای آن نیزی 1500 متر مربع در سه طبقه که در ساخت آننیز به صورت 50% خیرساز (جناب آقای مهندس حمیدی – مدیر عامل شرکت فرش مشهد و آقای مهندس مستشاری) و مابقی توسط دولت پرداخت گردید.

مدیریت این آموزشگاه را خانم زهرا غفوریان گمیش باش برعهده داشتند . این آموزشگاه دارای 122 دانش آموز که در پیش دبستانی 17 نفر ، پایه اول 24 نفر ، پایه دوم 29 نفر ، پایه سوم 26 نفر ، پایه چهارم 18 نفر و پایه پنجم 18 نفر بود. دانش آموزان در این دبستان به صورت مختلط مشغول فراگیری علم هستند . این آموزشگاه در سال تحصیلی 86-1385 دارای 175 دانش آموز که در پیش دبستانی 17 نفر، پایه اول 39 نفر ، پایه دوم 35 نفر ، پایه سوم 29 نفر ، پایه چهارم 19 نفر و پایه پنجم 18 نفر بود. این آموزشگاه آزمایشگاه ، دستگاه تکثیر، تلویزیون ، ویدئو برای آموزش دانش آموزان تهیه نموده است.

دبستان الهام شریعت طربقان

ساخت این دبستان که در تیرماه 1386 شروع شده واقع در خیابان فرش-فرش 9 که زمین آن توسط شورای محترم شهر شاندیز و شهرداری به متراژ 2000 متر مربع به آموزش و پرورش اهدا گردید که ساخت آن نیز به صورت 50% خیر ساز توسط خانم شریعت طربقان و باراهنمایی و هدایت ( جناب آقای مهندس حمیدی –مدیر عامل شرکت فرش مشهد و آقای مهندس مستشاری ) و مابقی توسط دولت در حال احداث می باشد.

ب) مدارس راهنمایی

مدرسه راهننمایی پسرانه

در سال تحصیلی 51-1350 مدرسه راهنمایی تحصیلی شاندیز (با همین نام ) با 26 نفر دانش آموز با مدیریت آقای محمد طلوعی تأسیس گردیده است.

در سال تحصیلی 53-1352 نام مدرسه به مدرسه راهنمایی کیان شاندیز تغییر یافته است که در این سال در پایه اول 43نفر،پایه دوم 22نفر ،پایه سوم 16 نفر دانش آموز داشته است.

در سال تحصیلی 55-1354 مدرسه راهنمایی مختلط بوده و آمار آن به صورت زیر بوده است .

جنسیت

اول

دوم

سوم

پسر

78

62

31

دختر

7

1

 همچنین دبیرستان نیز ضمیمه راهنمایی بوده است .

در سال تحصیلی 61-1360 نام مدرسه به راهنمایی شهید رجایی شاندیز تغییر یافته است . در این سال دختران دارای مدرسه راهنمایی مستقل گردیده اند . همچنین محل مدرسه در خیابان ولی عصر (عج) 20 بوده است . در سال تحصیلی 86-1385 محل مدرسه به خیابان بلوار میرزای صدررضی (محل قبلی دبیرستان میرزای صدر رضوی ) انتقال و نام مدرسه نیز به مدرسه راهنمایی میرزای صدر رضوی تغییر نام اده شد . زمین اینمدرسه 2520 متر مربع در سال 1377 توسط ورثه میرزا جوادآقا صدر رضوی واگذار و اعیان آن نیز 773 متر مربع در سال 1380 توسط دولت ساخته شده و به بهره برداری رسیده است . این آموزشگاه در خیابان صدر رضوی -5 واقع است .

در سال تحصیلی 86-1385 تعداد دانش آموزان طبق جدول زیر بوده است .

پایه

تعداد

اول

دوم

سوم

72

54

65

مدیریت مدرسه در این سال بر عهده آقای محمد علی زارعان بوده است . این آموزشگاه دارای رایانه ، دستگاه تکثیر ، تلویزیون ، ویدئو، ضبط و صوت می باشد . همچنین تعدادی کتاب دارد که در یکی از کلاس ها که نمازخانه نیز می باشد نگهداری می شود. مدرسه دارای کارگاه و برای آزمایشات درس علوم به آزمایشگاه مرکزی شاندیز مراجعه می کنند.

مدرسه راهنمایی دخترانه

این آموزشگاه در سال تحصیلی 61-1360 تأسیس گردید و تا این تاریخ به صورت مختلط در مدرسه راهنمایی کیان بودند . متأسفانه منبع اطلاعاتی تا سال تحصیلی 64-1363 بدست نیامد و در دفتر امتحانات سال تحصیلی 64-1363 مدرسه راهنمایی دخترانه شهید غلامرضا محمد پور و مدیریت آن نیز خانم مهین مظفری بوده اند و دانش آموزان آن نیز 110 نفر بوده است و به تفکیک پایه اول 57 نفر ، دوم 19 نفر ، سوم 34 نفر بوده اند . آموزشگاه شهید محمدپور در خیابان مطهری ، مطهری 13 واقع شده زمین آم 1955 متر مربع و در سال 1359 توسط کربلائی عباس محمدپور واگذار شده و اعیانی آن در سال 1360 توسط خودیاری اهالی در 300 متر مربع شروع شده و در سال 1362 مورد بهره برداری قرار گرفته است که دارای 9 کلاس آموزشی می باشد . در سال تحصیلی 86-1385 پایه اول 60 نفر ، دوم 49 نفر ، و سوم 54 نفر دانش آموز دارد . این آموزشگاه دارای آزمایشگاه و کارگاه ، رایانه و دستگاه تکثیر ، می باشد . متأسفانه مکانی برای برگزاری نماز جماعت نداشته و در هوای مساعد در حیاط و در زمان بارندگی در راهرو مدرسه نماز برگزار می گردد .

لازم به یادآوری است که در شهریور 1386 این آموزشگاه تخلیه و جهت بازسازی به سازمان تجهیز و نوسازی مدارس واگذار گردید و هم اکنون کلاس ها درمحل کانون دین و دانش دایر می باشد .

مدرسه راهنمایی شرکت فرش مشهد ” ضمیمه “

این آموزشگاه در محل دبستان شرکت فرش مشهد و با کد شناسایی مستقل در سال تحصیلی 84-1383 تأسیس گردید . مدیریت این آموشگاه را خانم زهرا غفوریان گمیش باش بر عهده داشتند . این آموزشگاه دارای 37 دانش آموز که در پایه اول 17 نفر ، پایه دوم 11 نفر و پایه سوم 9 نفر بود.

این آموزشگاه، آزمایشگاه، دستگاه تکثیر، تلویزیون و ویدئو برای آموزش تهیه نموده و مورد استفاده دانش آموزان بوده است. متأسفانه این آموزشگاه عمر چندانی نداشته و پس از سه سال فعالیت آموزشی و پرورشی عمر آن به پایان رسید و در شهریور 1386 توسط مسئولان وقت آموزش و پرورش طرقبه منحل اعلام گردید.

ج) دبیرستان

دبیرستان پسرانه

در سال تحصیلی 48-1347 با راهنمایی و هدایت آقای رضوی شهردار وقت شاندیز فردی به نام آقای کاملاً مجوز تأسیس دبیرستان ملی (غیر انتفاعی) را دریافت می نمایند. و شهریه نیز بین 20-8 تومان بوده است . مکان کلاس ها در ساختمان شهرداری دایر گردیده و در آذر همان سال به منزل محمد دهبانی انتقال می یابد . آقای یوسفی هم مدیر و هم مدرس بوده و د ارشاد و ترغیب دانش آموزان تلاش زیادی داشتند تا اینکه از سال بعد شخص آقای کاملان در شاندیز مستقر و فعالیت های دبیرستان را هدایت می کنند. تا اینکه در سال تحصیلی 55-1354 دبیرستان ضمیمه راهنمایی کیان شده است . و در سال تحصیلی 63-1362 دبیرستان مستقل گردیده و به نام شهید باهنر نامگذاری گردیده است . که کلاس ها در محل راهنمایی کنونی شهید محمد پور برگزار می گردیده است . پس از آن در سال 76-1375 به محل دانشسرای مقدماتی واقع در خیابان میرزا جواد آقا تهرانی منتقل و در سال 81-1380 به خیابان میرزای صدر رضوی انتقال و به نام دبیرستان میرزای صدر رضوی شروع به فعالیت می نماید.

درباره‌ی بخشداری طرقبه

2 نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>