آخرین خبرها

نان و غذاهای سنتی شاندیز

نان کماج شاندیز

نخودی را که تازه نباشد به مدت حدود 10 روز در آب خیسانده و آب خیس شده نخود را با آرد گندم خمیر می سازند با مقداری شکر به صورت خمیر نازک (شل) و مقداری زیره و بادیان و هل به خمیر اضافه می نمایند و در تابه ها روغن زرد ریخته و خمیر نازک را داخل تابه ها ریخته و در تنور روی آتش بدون شعله قرار می دهند (فر با حرارت بالا ) تا خمیر مثل کیک پخته گردد و مورد مصرف آن در اعیاد مثل عید نوروز بوده است .

نان قالفتی (فتیر ) شاندیز

آرد گندم را با هل و چهارزیره خمیر درست می کنند و داخل تابه ها را روغن زرد ریخته یا در قالفت ها و بعد از آن خمیر را داخل قالفت و تابه های روغن دار ریخته و سر قالفت را گذاشته و روی سر قالفت ها و دور قالفت ها را از آتش تنور پر نموده تا نان قالفتی با حرارت تنور یا فر پخته گردد . مورد مصرف آن در ایام شادی است .

نان شیرمال شاندیز

مواد لازم : شیر تازه 2 کیلو – آرد گندم 3 کیلو – روغن زرد 300 گرم – زعفران به مقدار لازم – شکر 500 گرم

آرد و روغن و زعفران را با شیر ولرم خمیر می سازیم . البته خمیر کمی سفت تر باشد با مقدار لازم خمیر مایه بعد از ور آمدن خمیر به قطعات کوچک و بعدا پهن نموده به شکل قرص به قطر 20 الی 25 سانتی متر و سطح آن را با زرده تخم مرغ می مالند و روی سطح قرص را با لیوان نقش می زنند و در تنور پخته     می نمایند ، مثل نان معمولی و مورد مصرف آن در صبحانه و پذیرایی از میهمان است . این نان پر از انرژی و بسیار مطبوع می باشد .

 نان های سبزی دار شاندیز(گنج)

تنوع نان های سبزی دار مانند ملر، نان سورون، نان سرشک، نان سیب زمینی، نان پیاز، نان زعفران، کنجدی، نان دردی و جزغاله ای که همراه با خمیر مخلوط می شود و در تنور می پزند . نان های سبزی دار بسیار مغذی و مطبوع می باشند و تنوع پخت آن در طول سال می باشد.

سمنو در شاندیز

گندم جوانه زده را سه بار چرخ کرده و با آب مخلوط نموده و خوب هم می زنند تا شیره گندم کاملا بیرون بیاید و دو مرتبه از صافی می گذرانند و آب گندم جوانه زده به دست آمده را با دو برابر وزن گندم آرد گندم کمی سیاه مخلوط نموده و با همزن می زنیم تا آردها در آب جوانه گندم گلوله نشوند و در دیگ که روی اجاق قرار داده ایم می ریزیم و با حرارت بالا می جوشانیم و مقدار آب آن که بر اثر حرارت تبخیر شده حرارت را کم می کنیم و برای طعم رنگ بهتر سمنو لازم است سنجد و بادام و گردو به آن اضافه کنیم تا با هم بجوشند و موقعی که کمی سفت تر گشت از روی اجاق بر می داریم و بعد از سرد شدن سمنو آماده است و می توانند در ایام عید نوروز برای سال تحویل و میهمانان دیگر استفاده نمایند.

حلوای شیره توت شاندیز

آرد گندم را با مقداری روغن زرد کمی حرارت داده تا طلائی گردد و شیره توت را به آن به مقدار لزوم اضافه نموده و با هم کاملا مخلوط می نمایند و با حرارت ملایمی می پزند تا کمی سفت گردد . موارد استفاده آن بیشتر در فصل سرما می باشد و برای آنهایی که ناراحتی قند مزمن دارند مضر نمی باشد و این حلوا بسیار مقوی و دلپذیر می باشد.

حلوای آرده شاندیز

کنجد را درهاون می کوبند تا به روغن بیاید ، بعدا کمی زعفران و گلاب و عسل را اضافه می کنند و بعد از آن روغن زرد و گردو کوبیده شده را مخلوط می نمایند که این حلوا بسیار مقوی و مغزی و گوارا می باشد و مورد مصرف آن در هوای سرد و ملایم، در دوران نقاهت و کسانی که ضعیف مانده اند و ضعف دارند و برای رشد کودکان مناسب است .

حلوا ی خشخاشی شاندیز

تخم خشخاش را حرارت داده تا کمی طلای گردد و آن را می کوبند و بعدا با کمی روغن زرد مخلوط می نمایند و در تابه می ریزند و حرارت می دهند و پس از سرد شدن حلوای خشخاشی آماده است می توانند میل کنند . موارد مصرف آن بیشتر در فصل سرما و در وعده صبحانه سرو می گردد . این حلوا بسیار مطبوع و انرژی زا می باشد .

آش هزار مزه شاندیز (ترشی برمه )

لوبیا ، نخود ، برمه گندم ، عدس ، ماش ، مغز گردو آسیاب شده ، به ، سیب زمینی ، ریز شده ، برگه زردآلو ، آلوچه ، (رهک) ، گوشت گوسفند (قرمه ) و پیاز ریز شده و حرارت دیده طلایی شده را به وزن مساوی با زردچوبه و فلفل و دارچین و زنجبیل و نمک به مقدار لازم داخل قابلمه ریخته و با آب مثل آش می پزیم . این نوع غذا بسیار بسیار خوشمزه و مغزی می باشد .

آش دانُک

گندم بلغور شده ، لوبیا ، نخود و سیرابی ریز شده را با آب کمی بیشتر روی شعله متوسط پخته می نماییم و از آخر پیاز داغ به آن اضافه می شود و این غذا لذیذ و ملایم کننده می باشد .

آش ماش شاندیز

جو و مقداری ماش ، لوبیا ، عدس ، سبزی آش ، علف سلمه ، سیب زمینی ، کنجد ، پیاز خرد شده ، زردچوبه و روغن زرد را آب پز می نمایند و آبغوره و رب انار به آن افزوده می شود این آش سریع الطبخ و پر از املاح مغذی و خوشمزه می باشد .

آش نخود شاندیز

نخود ، ماش ، عدس ، هویج ، و پیاز را به مقدار مساوی را می پزند ، مقداری سیر آب پز می کنند و سبزی آش و نعناع و مرزه و علف سلمه و ترخون را اضافه نموده و با ادویه و آبغوره مصرف می نمایند . این غذا بسیار لذیذ و سریع الطبخ می باشد .

بلغور شیر شاندیز

بلغور شیر گندم را با ماش آب پز می نمایند ودر حین پختن شیر را که دو برابر آب می باشد به آن افزوده و شلغم خرد شده را با مقداری چهارزیره به آن می افزاییم و بعد از جا افتادن و پخته شدن غذا آماده سرو می باشد و این غذای ملایم و مناسبی برای سرماخوردگی می باشد و بسیارگوارا و لذیذ است و موارد مصرف آن در فصل سرما است .

 آماج ساده

خمیر از آرد گندم درست می کنیم و از الک درشت رد می کنیم و خمیرها را روی پارچه تمیز خشک  می کنیم و با چغندر ریز شده و برگه زردآلو و آلوچه و حبوبات مثل نخود و ماش و عدس و سبزی آش و علف سلمه و ادویه به مقدار لازم به آن اضافه می کنیم و در قابلمه مثل آش می پزیم و بعد از جا افتادن غذا آن را با آبغوره و ماست مورد استفاده قرار می دهند . این غذا مغزی و ملایم کننده و خوشمزه می باشد .

آماج = آش مروارید شاندیز

گوجه فرنگی ریز و ترش و مقداری سکنگور را داخل تشت خمیر ریخته و آرد را به آن اضافه می کنیم و گوجه ها سکنگورها را با آرد مالش داده تا با آرد خمیر گردد و بعد از آن خمیر را با الک درشت با مالش بیرون کرده و به صورت خمیر خرد خرد درآورده و بعد از آن خمیرها را روی پارچه تمیز خشک نموده و حبوبات شامل: نخود ، لوبیا ، عدس ، آلوچه ، کدو ، برگ گوجه فرنگی ، جعفری ، برگ چغندر ، ماش ، سبزی آش ، علف سلمه و مقداری گوشت گوسفند با استخوان (قرمه ) را با خمیرهای ریز خشک شده در دیگ می ریزند و با آب و ادویه می پزند و بعد از پخته شدن با آبغوره و سرکه ، آبلیمو ویا ماست مصرف       می نمایند .

کاچی

مواد لازم برای یک نفر : آرد برنج 3 قاشق غذا خوری ، زعفران ،و روغن زرد و چهارزیره و چهارمغز . مواد را داخل قابلمه ریخته بر روی اجاق با شعله کم حرارت می دهیم تا کمی طلایی گردد، 5/1 لیوان آب به ان اضافه می کنیم و نبات خرد شده را به آن اضافه می نماییم . مورد مصرف آن برای انسان های ضعیف و کسانی است که در دوران نقاهت هستند.

شوربای شاندیز

برنج را با کمی روغن زرد و کمی زعفران حرارت داده تا مقداری طلایی گردد و با کمی تخم شنبلیله و شوید خشک و مقداری نمک و نبات سائیده شده و آب در قابلمه ریخته و بر روی اجاق با حرارت ملایم می پزیم و بعد از جا افتادن غذا می توانیم مصرف نماییم . موارد مصرف این غذا برای دوران نقاهت و خانم های زائو می باشد .

شله برمه شاندیز

بلغور گندم نرم تر شده برمه را با ماش و عدس و گوشت گوسفند خرد شده (قرمه ) و شلغم در قابلمه می ریزند و آب را به آن می افزایند و با حرارت متوسط می پزند و در چند غل آخر پختن غذا ریشه درخت گردو (جوز) ، زنجبیل ، فلفل ، دارچین ،زردچوبه و نمک را به آن اضافه می کنند و بعد از
آن که غذا جا افتاد در ظرفی دیگر خورشت قیمه را می پزند و این قیمه را هنگام سرو غذا روی ظرفمی ریزند و با سالاد فصل و سبزی خودن و ماست سرو می کنند . توضیح اینکه گندم آب پز شده را روی پارچه ای تمیز خشک می کنند و در آسیاب بلغور می نمایند و به این بلغور در گویش محلی برمه گفته می شود.

اشکنه رشته شاندیز

پیاز خرد شده را با روغن زرد کمی روی اجاق حرارت داده تا طلائی گردد و در ظرف دیگر سیب زمینی و گوجه فرنگی و کمی زرشک را آب پز نموده و به تعداد نفرات مصرف کننده تخم مرغ به آن اضافه می نمایند و ادویه به آن می افزایند و بعد از آن پیاز طلایی شده را به آن می افزایند و با حرارت ملایم می پزند تا اشکنه جا بیفتد و آن را با سبزی خوردن و ماست میل می فرمایند .

اشکنه سبزی شاندیز

روغن زرد ، پیاز خرد شده و ادویه را کمی حرارت داده تا مقداری طلائی رنگ گردد و سبزی بلقست و کرست و پا کلاغو را پس از تمیز نمودن خرد کرده و به پیاز اضافه می نمایند و مقداری حرارت به آن       می دهند ، سپس مقداری گوجه فرنگی، رب و تخم مرغ به آن می افزایند و سیب زمینی خرد شده را هم به آن می افزایند و با حرارت ملایم می پزند و این غذا را باسبزی ریحان و ماست تازه میل می فرمایند . این غذا پر از املاح و ویتامین می باشد و بسیار خوشمزه است .

اشکنه بلغور شیر شاندیز

پیاز خرد شده را با روغن زرد و ادویه و نمک در تابه یا قابلمه با حرارت ملایم حرارت داده تا طلائی گردد و در قابلمه آب و بلغور شیر و عدس را با گوشت گوسفند خرد شده (قرمه ) به آن می افزاییم و مقداری سیب زمین خرد شده را به آن افزوده و با حرارت ملایم می پزیم تا غذا خوب جا بیفتد ، این غذا بسیار ملایم کننده و لذیذ می باشد و با سبزی خوردن وماست قابل سرو است .

اشکنه گل اخباد شاندیز (اوجیز)

پیاز خرد شده را با روغن زرد و آرد برای هر نفر نیم قاشق مخلوط نموده و حرارت ملایم می دهند تا طلائی گردد و سیب زمینی را حلقه حلقه نموده و به مواد اضافه می نمایند و حرارت ملایم می دهند و مقداری گوشت گوسفند خرد شده (قرمه ) به مواد اشکنه اضافه می نمایند و آب را به آن افزوده تا به قوام آید و پس از آن رشته طلائی شده را با ادویه و سبزی مرزه و گوجه فرنگی یا رب به مواد می افزایند و با حرارت ملایم می پزند تا غذا خوب جا بیفتد و آن را با سبزی خوردن مثل ریحان و ماست تازه میل می نمایند . این غذا سریع الطبخ و لذیذ و ملایم می باشد .

کوفته کوبیده شاندیز

گندم جوانه زده با کنجد و بادام را می کوبند و سبزی ترخون و مرزه و جعفری را به آن اضافه می کنند و می کوبند و مقداری روغن زرد آبغوره یا آبلیمو مخلوط می نمایند و این غذا را با نان و ماست و پیاز میل می فرمایند . این غذا حرارت لازم ندارد و بسیار مغذی و گوارا می باشد و موارد مصرف آن در تمام فصول سال می باشد .

خاگینه شیره توت

تخم مرغ را با کمی روغن زرد و شیره توت و کمی گردوی خرد شده روی اجاق با حرارت ملایم به صورت کوکو می پزند . این غذا بسیار مقوی و لذیذ می باشد .

عدس دانکی شاندیز

سیب زمینی را آب پز نموده ومقداری عدس و لوبیا را جدا از آن آب پز کرده و با چند قاشق کنجد و بادام خلال شده مخلوط می کنند و مقداری گوجه فرنگی ریز شده با نمک و فلفل و سماق و سیب زمینی آب پز شده به آن اضافه می نمایند و میل می فرمایند . این غذا پخت ساده ای دارد ولی بسیار مغذی و مفید است.

برانی

سبزی های خوردنی داخل مزارع کشاورزی و باغی را جمع آوری می نمایند مثل سبزی سفید گندمک و بادامک و سیاه گندمک و تلخونک و لیگ ترازو و سینه کفتر و تربو و شوید را تمیز و خرد نموده با گوشت خرد شده گوسفند (قرمه ) مخلوط کرده و با روغن زرد و تخم مرغ حرارت ملایم داده تا غذا پخته گردد و آن را با ماست تازه و سالاد میل می نمایند. این غذا پخت ساده ای دارد ولی بسیار خوشمزه و پر از املاح می باشد و موارد مصرف آن بیشتر در فصل بهار می باشد .

شیربرنج

شیر را در چند مرحله روی اجاق با شعله متوسط به برنج نیمه اضافه می کنند تا ملایم و نرم شود و بعد هل و گلاب را به آن اضافه می کنند و غذا را از روی اجتتاق برداشته و بعد از کمی سرد شدن در ظرف می ریزند و با شیره توت آن را مصرف می کنند . این غذا برای کوکان ، افراد مسن ، افراد دارای مرض قند بسیار مناسب است و ملایم کننده است . موارد مصرف آن در تمام فصول سال و در ماه مبارک وهوای سرد می باشد .

رشته پلو

رشته آش طلائی شده (سرخ شده ) را با آب می جوشانند و آبکش می نمایند و سیب زمینی و پیاز خرد شده و قرمه را سرخ نموده تا طلائی گردد و بعد از آن لا به لای رشته در قابلمه می ریزند مثل غذای ماکارونی دم می کنند و بعد از پخته شدن با ماست و سالاد و ترب میل می نمایند . این غذا خوشمزه و گوارا می باشد .

گرماست شاندیز

ماست چکیده را با شیر جوشیده مخلوط می نمایند و کمی شیره توت به آن می افزایند و در صبحانه میل می کنند.

پلو برمه شاندیز

اول گندم را آب پز نموده و کمی که ملایم شد از روی اجاق برمی دارند و گندم ها را روی پارچه ای تمیز خشک می کنند و بعد از خشک شدن با آسیاب بلغور می نمایند و از گندم بلغور شده درشت تر را پلو آبکش نموده و ته چین قابلمه را کدو سبز می گذرند و گندم بلغور شده آبکش شده را دم می نمایند و این غذا را با خورشت قیمه در کنار سالاد و سبزی و ماست تازه مصرف می نمایند و موارد مصرف آن در تمام فصول سال است.

دمی بلغور شیر

اول گندم را بلغور نموده و بعد با شیر و چهارزیره و زردچوبه و نمک با حرارت ملایم می پزند و بعد آن را روی دستمال تمیزی می ریزند تا خشک شود و خشک شده آن را با سیب زمینی و پیاز خرد شده و مقداری قرمه حرارت داده تا طلائی رنگ شود و بعد به صورت کته می پزند و با ماست و سالاد و سبزی میل می کنند . این غذا بسیار لذیذ و ملایم است .

سالاد

چغندر قند خرد شده را آب پز نموده با گوجه فرنگی و خیار و پیاز خرد شده و با جوانه شبدر و سبیس مخلوط می نمایند و با نمک و لیموترش و فلفل و جعفری جهت عطر سالاد اضافه می نمایند و پس از مدتی که طعم مواد مخلوط گردید استفاده می نمایند . این سالاد اشتها آور و مغذی می باشد .

قوتو

نخود و گندم و دانه زردآلو و دانه بادام و مغز گردو را خرد کرده و با دانه خشخاش مخلوط نموده و حرارتا ملایم می دهند تا مقداری طلایی گردد و بعد از آن آسیاب نموده و با توت خشک آسیاب شده مخلوط می نمایند و به عنوان آجیل زمستانه در شب نشینی ها و مهمانی ها استفاده می نمایند.

مربای شیره توت و انجیر

آب گرفته شده از توت خافی ( نقلی بیدانه ) را می جوشانند تا شیره گردد و 20 دقیقه قبل از خاموش کردن اجاق توت های تازه و درشت و انجیر را داخل دیگ شیره می ریزند و بعد از خاموش کردن و سرد شدن شیره ، توت و انجیرها را از روی شیره با کفگیر جمع نموده و داخل ظروف بلوری ریخته و در صبحانه همراه با کره میل می نمایند . این مربا برای افراد دارای قند خون بالا بسیار مفید است .

مرباجات عسلی

از میوه هایی مثل آلبالو و گیلاس و هویج و سیب و گلابی و به و شاتوت و برگه گل محمدی و سایر میوه ها با عسل سفت تر مربا می سازند. میوه های دل خواه را خلال یا رنده می نمایند و با مقداری عسل سفت بهاره مخلوط می کنند چون نگهداری مربا در غلظت ماندگارتر است و هل و پودر پوست مرکبات جهت معطر نمودن به آن اضافه می نمایند و در صبحانه با کره محلی میل می نمایند . مصرف این مربا در فصول سرد بسیار خوب است و بسیار مقوی و دلچسب می باشد.

آجیل

برگه زردآلوی مغزدار را با گردو و توت خشک و نخود برشته شده و مغز بادام را مخلوط نموده و در شب نشینی ها و هوای معتدل و سرد استفاده می نمایند.

کشته به آب

برگه زردآلو را با کمی آلو و مقداری آب حرارت ملایم داده تا کمی ملایم گردد و بعد از سرد شدن با خاکشیر مخلوط می نمایند و در شب نشینی ها استفاده می نمایند.

شربت زرشک یا آلبالو یا تمشک

آب زرشک یا آلبالو وتمشک را با عسل و آب سرد مخلوط نموده مصرف می نمایند .

درباره‌ی بخشداری طرقبه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>