آخرین خبرها

پرورش کرم ابریشم

imagesکرم ابریشم که همان نوزاد پروانه است از آن جهت اهمیت دارد که از آن الیافی بسیار نرم و لطیف که علاقه مندان بیشماری دارد تهیه می شود . کرم های ابریشم که بسیار گرسنه هستند در تمام طول روز و شب از برگ های توت سفید تغذیه می کنند . از تخم درآمدن کرم های ابریشم حدود 10روز طول می کشد زمانی که رنگ سرش به تیرگی گرایید بدان معنی است است که زمان آنست که پوست اندازی کنند . پس از طی 4 مرحله پوست اندازی بدن آنها به آرامی زردتر می شود و پوست بدن مستحکم تر می گردد آنها در این مرحله تبدیل به شفیره می شوند در مرحله شفیرکی کرم ابریشم شروع به تولید پیله می کنند. و بعد از شفیرگی تبدیل به پروانه می شوند از این رو تولیدکنندگان کرم ابریشم بعد از اینکه کرم ابریشم پیله تولید کرد آنها را در آب گرم می جوشانند تا ابریشم طبیعی بدست آید . برای تولید حدود 500 گرم ابریشم چیزی بالغ بر 2000 تا 3000 پیله مورد نیاز است. در گذشته نه چندان دور روستای نغندر یکی از مراکز اصلی تولید ابریشم به شمار می رفته، وجه تسمیه این روستا نیز همان نوغان دره بوده که به نغندر تغییر نام داده است . وجود درختان توت در کنار آبراهه و رشد به صورت دیم باعث شده است که پرورش کرم ابریشم در سطح شهرستان به طور سنتی رواج داشته باشد . در بخش شاندیز روستای گراخک و در بخش طرقبه روستای نقندر به صورت ضعیف و پراکنده وجود دارد. پرورش کرم ابریشم در مقایسه با سالیان گذشته از کاهش بسیار محسوسی برخوردار است، شاید یکی از دلایل اصلی آن بالارفتن قیمت توت خشک و استقبال جمعیت گردشگر از این محصول شهرستان باشد . علی رغم اینکه نگهداری کرم ابریشم از لحاظ اقتصادی اهمیت بسزایی دارد و با سرمایه کم و حداکثر زمان تولید ابریشم 6 الی 8 هفته می توان سود خوبی بدست آورد ولی باز هم نسبت به توت خشک مقرون به صرفه نخواهد بود. یکی دیگر از دلایل کاهش نگهداری کرم ابریشم وجود الیاف مصنوعی است که در بازار جایگزین ابریشم واقعی شده است و با قیمت بسیار پایین عرضه می گردد.

از یک هکتار توتستان و از 20 -25 جعبه تخم نوغان 7/11 گرمی در حدود 700 کیلوگرم پیله بدست می آید . از فضولات کرم ابریشم به جای کود درختی از شفیره آن برای خوراک طیور و از روغن شفیره برای ساختن کرم های مخصوص آرایشی و مصارف طبی استفاده می شود .

درباره‌ی بخشداری طرقبه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>