آخرین خبرها

ارغوان بافی

IMG_1914هر چند که امروز ورود به بازار و توان رقابت ، در عرضه و فروش محصولات به علمی بدل شده که دانش آن در اختیار معدودی از کشورهای پیشرفته است و همه روزه دامنه این رقابت گسترده تر و توان و رمق افراد بی دانش را خواهد گرفت و نقش بسزائی در نابودی صنایع دستی اقوام و ملت ها دارد . شهرستان طرقبه شاندیز نیز همسان با دیگر نقاط کشور تحت ورود اجناس و صنایع تزئینی و شبه دستی چینی تحت تأثیر قرار گرفته است ، ظرافت در ساخت ، نوآوری ، ارزانی محصولات ، تنوع بسیار زیاد اجناس و … باعث خرید و استقبال مشتری شده است از این رو صنایع دستی شهرستان کم کم چهره نابودی به خود گرفته و بعضی از آنها کاملاً نابود شده است ، شاید یکی از علت های مهاجرت عدم توان رقابت در بازار با صنایع وارداتی باشد .

چنانچه صنایع دستی شهرستان مدیریت شود و با نوآوری طراحی های فرا منطقه ای ، الگو برداری ، و … شاید بتوان به رونق کمک کرد به منظور درک بهتر مطلب، ارغوان بافی یکی از مهمترین صنایع دستی شهرستان محسوب می شده است . مراکز اصلی تولید ارغوان که بیشتر در سبد بافی مطرح بود روستاهای مایانات ، کلاته آهن و طرقبه می باشد . این صنعت در سال 1370 به 71 واحد و حدود 150 نفر از ساکنین روستاهای فوق را سرگرم و ایجاد شغل نموده بود ، این صنعت به واسطه ورود سبدهای پلاستیکی و فلزی و همچنین مشکلات بهداشتی مطرح شده توسط مسئولین بهداشتی از رونق آن کاسته تا مرز نابودی پیش رفت ولی امروزه با نوآوری و طراحی جدید از ترکه ارغوان برای سقف آلاچیق ، مبلمان شهری ، گلدان های تزئینی بزرگ ، نرده و غیره … استفاده می شود با کمی تغییرات و نوآوری دوباره این صنعت در حال جان گرفتن است البته باید این حرکت همیشه در حال نوآوری و خلق اثری تازه باشد تا ترکه بافی ارغوان در سطح روستاهای قابلیت به صورت پایدار باقی بماند.

درباره‌ی بخشداری طرقبه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>